Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vatikan: 'Papa Türk Halkı Aleyhine Bir Şey Söylemedi

 > -

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco’nun geçen cuma günü Ermenistan’da yaptığı bir konuşmada 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelemesinin ardından Türkiye’nin verdiği tepkiye Vatikan’dan yanıt geldi. Papa’nın gerçek niyetinin her zaman için halklar arasında barış ve uzlaşıyı inşa etmek olduğunu belirten Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, "Papa Türk halkı aleyhine bir şey söylemedi. Uzlaşma arzusundan bahsetti" dedi.

Papa Francesco, bugün sona ermesi planlanan Ermenistan ziyaretinin ilk gününde Erivan’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı konuşmada, konuşma metninin dışına çıkarak 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlamıştı.

Ermenistan'ı Ziyaret Eden Papa Bir Kez Daha 'Soykırım' Dedi - onedio.com
Ermenistan'ı Ziyaret Eden Papa Bir Kez Daha 'Soykırım' Dedi - onedio.com

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Papa’nın “soykırım” sözcüğünü kullanmasıyla ilgili olarak şunları söylemişti:

'Gerçeklerle bağdaşmayan bir açıklama, bütün dünya biliyor'

"Tabii bir defa Papa'nın öyle bir açıklama yapması çok büyük bir talihsizlik. Yani tıpkı İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasıyla ortaya çıkan sonuçta veya tabloda olduğu gibi Papa'nın da Papalığın faaliyetlerinde de Haçlı zihniyetin bütün izlerini, bütün yansımalarını görmek mümkün maalesef. Papa'nın yaptığı açıklama için de geçerli bu. Objektif bir açıklama değil, gerçeklerle bağdaşmayan bir açıklama, bunu herkes biliyor, hepimiz biliyoruz, bütün dünya biliyor, Ermeniler de biliyor, bütün dünya biliyor."

Vatikan Sözcüsü: 'Uzlaşma arzusundan bahsetti'

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre Canikli’nin bu sözleriyle ilgili görüşü sorulan Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi ise “Eğer Papa’yı dinlerseniz Haçlı zihniyetiyle alakası olmadığını görürsünüz. Papa’nın gerçek niyeti her zaman için halklar arasında barış ve uzlaşı inşa etmektir. Papa Türk halkı aleyhine bir şey söylemedi. Uzlaşma arzusundan bahsetti” dedi.

Lombardi dün yaptığı bir açıklamada da Papa’nın “soykırım” sözcüğünü kullanmasının “yalnızca, yalnızca, yalnızca karşılıklı anlayış, diyalog ve uzlaşma zemini oluşturmaya yardımcı olma amacı taşıdığını” söylemişti.

'Ermeni ve Türk halkları arasında uzlaşma' çağrısı

Papa Francesco da dün Erivan’daki Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı “barış duasında” Ermeni ve Türk halkları arasında uzlaşma ve Dağlık Karabağ'da barış çağrısı yaptı. Papa, meydandaki gençlere hitaben “Gelecek sizlere ait, büyüklerinizin bilgeliğinin kıymetini bilerek barış inşa etmeyi hedefleyin. Statükonun tasdikçisi olmak yerine yakınlaşma ve uzlaşma kültürünün aktif destekçileri olun. Tanrı geleceğinizi kutsasın ve Ermeni halkı ile Türk halkı arasında uzlaşma yolunda yeniden yürünmeye başlanmasını ve Dağlık Karabağ’da barışın yükselmesini nasip etsin” dedi.

Bugün sona ermesi planlanan Ermenistan ziyaretinin ilk gününde Erivan’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yağtığı konuşmada 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımlayan Papa Francesco, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın "Biz suçlu arayışında değiliz. Yalnızca her şeyin adlı adınca anılmasını istiyoruz" dediği konuşmasının ardından söz alarak, yazılı konuşma metninde yer almayan 'soykırım' ifadesini kullanmıştı.

Papa’nın geçen yıl 1915’in 100. yıldönümü için Vatikan’daki San Pietro Bazilikası’nda düzenlediği ayinde “soykırım” sözcüğünü kullanması üzerine Türkiye Vatikan Büyükelçisi’ni geri çekmişti. Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı, Vatikan-Türkiye ilişkilerinin onarılması yönündeki diplomatik çabaların ardından 10 ay sonra, geçen Şubat’ta görevine dönmüştü.

Övgü Pınar, BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir