Görüş Bildir
Haberler
Valilik 'Testis' Kelimesi Nedeniyle Tiyatro Oyununu İptal Etmiş

Valilik 'Testis' Kelimesi Nedeniyle Tiyatro Oyununu İptal Etmiş

“Karahindiba' oyunu, Hatay Valiliği tarafından ‘uygun görülmemiştir’ gerekçesiyle iptal edildi. Oyuncu Sertaç Demir oyunun, oyunda geçen ‘testis’ kelimesinden dolayı iptal edildiğini belirtti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Gazete Duvar'dan Burcu Özkaya Günaydın'ın haberine göre,Antakya’da dün akşam Meclis Kültür Merkezi’nde sahnelenmesi beklenen tek kişilik tiyatro oyunu 'Karahindiba', gösterimine 4 saat kala Hatay Valiliği tarafından ‘uygun görülmemiştir’ denilerek iptal edildi.

Hatay Valiliği: "Uygun görülmemiştir"

Hatay Valiliği: "Uygun görülmemiştir"

Yıllardır birçok defa İstanbul’da, İskenderun’da ve Antakya’da sahnelenen oyunu en son 25 Eylül’de Samandağ’da sahnelediklerini belirten tiyatrocu Sertaç Demir, “Oyuna 4 saat kala bana bir gerekçe gösterilmeden oyunum iptal edildi. ‘Uygun görülmemiştir’ ne demek? Defalarca sahnelenen, okullarda oynanan bir oyun. Yasal hakkımızı kullanıp, itiraz edeceğiz” dedi.

"Defalarca oynandı şimdi mi sorun oldu?"

"Defalarca oynandı şimdi mi sorun oldu?"

Demir, oyunun iptalinin gerekçesi öğrenmek için Hatay Valiliği’ne gittiğinde, danışman ile valinin gerekçe hakkında konuşmasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen yazıya göre 'müstehcen olduğu gerekçesi' ile oyunun iptal edildiğinin konuşulduğunu belirtti. Demir, “Danışman ile vali konuşuyordu. Oyunda testis kelimesi geçtiği için müstehcenlik içerdiği gerekçesi ile oyun iptal edildiği söylendi. Bana bunu direkt demediler ama duydum. Vücudun bir organı olan testis nasıl bir müstehcenlik barındırır ki anlamakta zorlanıyorum. Ve defalarca oynandı bu oyun, yıllardır sorun olmuyor da şimdi mi oldu?” dedi. 

Sinan Sülün'ün gündelik hayattaki toplumsal ilişkileri, işsizliği ve trajikomik iş görüşmelerini konu alan kitabı, Karahindiba Mask-Kara Tiyatrosu tarafından oyunlaştırıldı. Sertaç Demir tarafından uyarlanan oyunun yönetmenliğini Cevdet Bayram üstlendi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
35
14
9
3
1
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kzlt

Testis müstehcen bir kelime imiş her gün yeni bir bilgi. Valilik ürolojik muayene ve tetkikleri de yasaklasın biyoloji dersini de yasaklasın şehvet uyandırıy... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

bura türkiye cumhuriyeti kürtçe konuşulduğunda bile ülke yıkılmanın eşiğine geliyor. taşak kelimesi kullanılsa kim bilir ne olur ucuz yırtmışız walla.

Tzzhh

Bunları yasakla ama televizyonlarda adam öldüren uyusturucu yada kadın ticareti yapan dizi filmleri oynat garip bi ülkede yaşıyoruz