Görüş Bildir

Vajinal Tamponlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Haberler
> Vajinal Tamponlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Tamponlar, 1930’lu yıllardan beri eczane raflarında bulunur. Ve adet gören kadınların %70’i için, adet dönemlerinde başvurabilecekleri bir yöntemdir. Ne kadar popüler olduklarını düşünürsek, tamponlar hakkında bazı şehir efsanelerinin olması da normaldir.

Kaynak: https://www.bulenttiras.com/

Yanlış: “Tampon kullanmak güvenli midir?”

Yanlış: “Tampon kullanmak güvenli midir?”

Gerçek: “Tampon kullanmak güvenli midir?”, “Vajina içinde kaybolabilir mi?”, ”Organik tür daha mı güvenlidir? “Tamponlar hakkında bu tür şehir efsaneleri, cinsel sağlığınız için bir tehdit oluşturabileceğinden, neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu açıklamak istedik!

Yanlış: Tamponla yatağa gitmemek gerekir.

Yanlış: Tamponla yatağa gitmemek gerekir.

Gerçek: Vajinanız, uyuyor olup olmadığınız konusunda fikir sahibi değildir. Bu nedenle, yatağa tamponla gitmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Yalnızca, 8 saate kadar tampon kullanarak güvenli kullanım için önerilere uymanız yeterli olacaktır.  

Bunlar; uykuya hazırlanmadan önce yeni bir tampon takmanız, uyandıktan sonra tamponu çıkarmanız ve değiştirmeniz anlamına gelir.

Yanlış: Tampon kullanımı bekareti bozar!

Yanlış: Tampon kullanımı bekareti bozar!

Gerçek: Bu çok yaygın şehir efsanesi, doğru değildir. Tampon, adet dönemlerinde koruma için bir araçtır ve kadının bekareti ile ilgisi yoktur. Bekaret, cinsellikle ilgilidir.  

Endişe çoğunlukla bir tamponun vajinal açıklığı çevreleyen ince, esnek bir doku kenarı olan kızlık zarını etkileyip etkilemeyeceğine dayanır. Bir tampon, kızlık zarını etkilemeden çoğu vajinal açıklığa sığacak kadar küçüktür. Ancak kızlık zarı cinselliğin yanı sıra kilo, yaş ve hatta bazı fiziksel aktiviteler nedeniyle yırtılabilir.

Yanlış: Tampon vajina içinde kaybolabilir.

Yanlış: Tampon vajina içinde kaybolabilir.

Gerçek: Bir tampon, vajina içinde daha ileriye gidebilir ve ip orada sıkışabilir, ancak vajina içinde kaybolması söz konusu değildir. Bunun nedeni, vajina ve rahim arasında rahim ağzının bulunması ve bunu engellemesidir.

Yanlış: Tampon, Toksik Şok Sendromu’na neden olur!

Yanlış: Tampon, Toksik Şok Sendromu’na neden olur!

Gerçek: Bu da oldukça yaygın bir şehir efsanesidir ancak tamponlar, Toksik Şok Sendromu’na neden olmazlar. TSS, bir bakteri türünden kaynaklanmaktadır. Oldukça nadir olarak görülür. Bununla birlikte, erken teşhis edilmesi durumunda kolaylıkla tedavi edilebilir.

Yanlış: Banyo yaptıktan sonra tamponu değiştirmenize gerek yoktur.

Yanlış: Banyo yaptıktan sonra tamponu değiştirmenize gerek yoktur.

Gerçek: Banyoya her girdiğinizde tamponu değiştirmeyi alışkanlık haline getirmek iyi bir fikirdir. Tampon ipi ıslanırsa, enfeksiyonların vajinaya girmesi kolaylaşır. Tuvalete gittiğinizde ise, dışkı bakterileri vajinaya girebilir. Bu da, büyük bir enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle, her tuvalete ve banyoya girdiğinizde tamponu değiştirmeniz gerekir.

Yanlış: Organik tamponlar daha güvenlidir!

Yanlış: Organik tamponlar daha güvenlidir!

Gerçek: Organik olarak etiketlenmiş herhangi bir gıda ya da ürünün daha sağlıklı olduğu düşünülür. Ancak, tamponlar söz konusu olduğunda, organik çeşitlerin standart türden daha güvenli veya daha sağlıklı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur. 

Organik ya da organik olmayan tüm tamponlar, belirtildiği şekilde kullanıldıklarında güvenli ve etkili olduklarından emin olmak için bir inceleme sürecinden geçmektedir. Yine de pek çok kadın, normal tampon kullanımına şüpheli yaklaşır.   

Vajina, bir mukus zarıdır. Tamponda kullanılan herhangi bir kimyasal maddeyi potansiyel olarak emebilir.

Yanlış: Tampon kullanımı endometriozis riskini arttırır!

Yanlış: Tampon kullanımı endometriozis riskini arttırır!

Gerçek: Tampon kullanımının endometriozis riskini arttırdığı ile ilgili bir kanıt yoktur. Nedenlerinden biri, fallop tüplerinden 'geriye' giden menstrüel akışla ilgilidir.

Yanlış: Tamponlar kolayca düşebilir.

Yanlış: Tamponlar kolayca düşebilir.

Gerçek: Bir tampon, üzerinizde bir şey taşıyormuşsunuz gibi hissettirecek kadar hantal değildir. Vajina içine kolayca uyan hafif ve yumuşak malzemeler ile yapılmıştır. Bu nedenle, onu takarken herhangi bir ağırlık hissetmezsiniz.

Yanlış: Vajina için tehlikelidir.

Yanlış: Vajina için tehlikelidir.

Gerçek: Bu, tamponların toksin içerdiği ve vajinanızda her türlü tahrişe ve komplikasyona neden olabilecek zararlı maddelerden yapıldığına dair yaygın bir efsanedir. Ancak, aynı şey, belirten hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Tamponların güvenli olduğunu güvenle varsayabilirsiniz.

Yanlış: Tampon kullanımı vajinayı genişletebilir.

Yanlış: Tampon kullanımı vajinayı genişletebilir.

 Gerçek: Bu da yaygın bir şehir efsanesidir ve bu korku nedeniyle pek çok kadın tampon kullanımına çekimser yaklaşmaktadır. Ancak tampon takmak, vajina girişinin genişlemesine neden olmaz.  

Vajina, esnek bir yapıya sahiptir. Bir bebeğin oradan çıkabildiği düşünüldüğünde, tampon takmanın belirgin bir değişikliğe neden olmayacağı anlaşılabilir.

Yanlış: Tamponu çıkarmak acılı bir işlemdir.

Yanlış: Tamponu çıkarmak acılı bir işlemdir.

Gerçek: Daha önce hiç tampon kullanmamış bir kadın, tamponu takarken bunun acı verici olacağını düşünebilir. Ancak, tampon takmak ya da çıkarmak, acı verici bir deneyim değildir. Bununla birlikte, hangi tamponun sizin için daha iyi olduğunu belirleyebilmeniz için, farklı markaların tamponlarını denemek iyi olabilir.  

Bununla birlikte, vajina kuruluğu varsa ya da adet kanı azsa, tampon takmak biraz daha zor olabilir. Bu noktada, daha az emici tamponlar kullanılabilir. Bunları yapmanıza rağmen herhangi bir acı hissediyorsanız, bir doktora danışmak en iyisidir.

Yanlış: Tamponun kullanım ömrü yoktur.

Yanlış: Tamponun kullanım ömrü yoktur.

Gerçek: Bir tamponun da kullanım ömrü vardır. Uygun koşullarda saklanmaları durumunda, raf ömürleri ortalama 5 yıl olarak kabul edilmektedir.

Yanlış: Tampon kullanırken talimatlara uymak gerekli değildir.

Yanlış: Tampon kullanırken talimatlara uymak gerekli değildir.

Gerçek: Bir tampon kullanacaksanız, üzerinde yer alan talimatlara uymanız önemlidir. Tampon kullanımı sırasında, bunlara da dikkat etmeniz gerekir: 

 • Tampon değiştirmeden önce ellerinizi yıkayın.  

 • 4-8 saat içerisinde tamponu değiştirin.  

 • Daha az emici ürünler tercih etmeye dikkat edin. 

 • Vajinal akıntı olduğunda tampon kullanmayın.  

 • Tamponu çıkardıktan sonra klozete atmayın.

Yanlış: Bir tampon her 2 saatte bir değiştirilmelidir.

Yanlış: Bir tampon her 2 saatte bir değiştirilmelidir.

Gerçek: Tamponları belirli bir saate kadar kullanmanız ve sonra değiştirmeniz önerilir. Ancak bu süre, 2 saat değildir. Adet kanı yoğun olan kadınlar, daha kısa sürelerde değiştirebilir. Burada, maksimum 8 saat içinde tamponu değiştirme kuralına uymanız yeterlidir.

Yanlış: En emici tamponlar daha iyidir.

Yanlış: En emici tamponlar daha iyidir.

Gerçek: Yeterli koruma sağlamak için en emici tamponları kullanmak zorunda değilsiniz. İhtiyaçlarınıza göre, emiciliği daha düşük olan tamponları kullanmak daha iyi olabilir. Bu durumda, “süper” yerine “normal” olanları tercih edebilirsiniz.

Yanlış: Tampon, rahim ağzı kanseri riskini yükseltir.

Yanlış: Tampon, rahim ağzı kanseri riskini yükseltir.

Gerçek: Tampon ile ilgili endişe verici şehir efsanelerinden biri de, rahim ağzı kanseri riskini arttırabileceğidir. Ancak, bununla ilgili bilimsel bir kanıt yoktur. Rahim ağzı kanseri riski: 

 • Sigara bağımlığı 

 • HPV virüsü 

 • HIV Virüsü 

 • Uzun süre doğum kontrol hapı kullanımı 

 • 3 ve üzeri çocuk sahibi olmak 

 • Birden fazla cinsel partner sahibi olmak gibi faktörlere bağlı olarak artmaktadır.

Yanlış: Tampon kullanırken ped de kullanmak gereklidir.

Yanlış: Tampon kullanırken ped de kullanmak gereklidir.

Gerçek: Tampon kullanımı sırasında ped kullanmanız gerektiği gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü, her ikisinin de amacı aynıdır. Her ikisi de, adet kanını tutmak için üretilmiş araçtır. Bu durumda, aynı anda kullanmanız gereksizdir. Ancak, kanaması çok fazla olan bir kadınsanız ve sık sık değiştiremeyecek durumdaysanız, ikisini birlikte kullanmanız gereken durumlar olabilir.  

Doğumdan sonraki kanamalar için tampon kullanılabilir 

Bir kadın, doğumdan sonra kanama ile karşılaşırsa, tampon kullanmamalıdır. Bunun nedeni, doğumla birlikte vajinanın bir iyileşme sürecine girmesidir. Tampon kullanmak, bölgedeki enfeksiyon riskini arttırabilir. Bu nedenle, vajinanın iyileşmesi bitene kadar, tampon kullanımından kaçınmanız önerilir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
55
7
3
3
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?