Vajinal Mantar Enfeksiyonunu Önlemek İçin Kullanabileceğiniz Ürünler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

100PAYLAŞIM

Vajinal mantar enfeksiyonu (vajinal kandidiyazis) Candida albicans adı verilen vajinanızda doğal olarak yaşayan bir mantarın aşırı büyümesinden kaynaklanır. Mantarın büyümesini önlemek için bazı ürünler ve dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır.

Not: En doğru bilgi, tanı ve tedavi için uzmana danışın.

1. Yoğurt

2006 yılında yayınlanan bir inceleme, bazı probiyotiklerin C. albicans'a karşı etkili olabileceğini buldu.

Yoğurt bir probiyotik olarak kabul edilebilir, çünkü Lactobacillus acidophilus gibi canlı bakteri içerir.Bu bakteriler vajinanızda sağlıklı bir ortam oluşturmak için çok önemlidir. Dengesizlikten kaynaklanan aşırı büyümeyi tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Fakat tükettiğiniz yoğurdun Candida mantarının büyümesine neden olan ilave şeker içermediğinden emin olun.

2. Borik asit

Borik asit, bazı kadınların diğer ilaçlara karşı dirençli olan mantar enfeksiyonlarının tedavisinde faydalı olduğunu iddia ettiği güçlü bir antiseptiktir.

2009 yılında yapılan bir çalışma, topikal yolla uygulanan borik asidin vajinal enfeksiyonların tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir.

Borik asidi vajina bölgenize uygulamadan önce daima suyla karıştırın.Ağız yoluyla almayın.

Not: Borik asidin ciddi yan etkileri olabilir bu yüzden uzmana danışmadan kesinlikle kullanmayın!

3. Dağ Kekiği Yağı

Bir çalışmada, kekik yağının, kullanılan dozaja bağlı olarak C. albicans'ın büyümesini durdurabildiği veya yavaşlatabildiği gösterilmektedir.

Her 30 gram zeytinyağına 3-5 damla kekik yağı damlatın. Bu karışımı cilde masaj yaparak uygulayın.

4. Probiyotik fitiller ve takviyeler

Probiyotikler vücudunuzdaki bakteri-maya dengesinin düzeltilmesine yardımcı olur (K).

Oral takviyelerin tam etki göstermesi yaklaşık 10 gün sürer, bu nedenle bazı kadınlar sonuçları daha hızlı görmek için vajinal fitiller kullanırlar. Fitil kullanmadan önce mutlaka uzmana danışın.

5. Hindistan cevizi yağı

Araştırmalar, hindistan cevizi yağının C. albicans'a karşı etkili olduğunu göstermiştir.

Hindistancevizi yağı kullanarak vajinal mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için saf, organik hindistancevizi yağı aldığınızdan emin olun. Yağı doğrudan etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz

6. Çay ağacı yağı

Araştırmalar, çay ağacı yağı içeren vajinal bir fitilin, vajinal enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Vajinal bir fitil olarak kullanacaksanız, jojoba veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltildiğinden emin olun.

7. Elma sirkesi

Elma sirkesini su ile seyrelttikten sonra etkilenen bölgeye uygulayın. Uygulamadan sonra bölgenin iyice kuruduğundan emin olun (K).

8. Sarımsak

Sarımsağın, bir laboratuar çalışmasında etkili bir Candida katili olduğu gösterilmiştir. Enfeksiyon etkilerini azaltmak için yemeklerinize sarımsak eklemeyi deneyin.

9. Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit, yapılan bazı çalışmalara göre bir bakteri ve maya öldürücü antiseptiktir.

Hidrojen peroksiti, cilde uygulamadan önce sulandırdığınızdan (yarı su ve yarı hidrojen peroksit) emin olun ve arka arkaya beş günden fazla kullanmayın.

10. C vitamini

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemi vücudunuzun kendini dengelemesini sağlar.

Vücudunuzun mantar enfeksiyonunu yenme yeteneğini artırmak için C vitamini alımınızı artırmayı deneyin. C vitamini içeren asitli ürünleri cildinize uygulamayın.

11. Ayrıca dikkat etmeniz gerekenler:

  • Tükettiğiniz şeker ve işlenmiş gıda miktarını sınırlayın. 

  • Bol kıyafetler, pamuklu iç çamaşırlar giyin.

  • Islak giysilerle veya mayoyla uzun süre geçirmeyin.Mantar ılık, ıslak ortamları sever.

  • Sadece gerektiğinde, doktorunuz önerdiğinde antibiyotik kullanın.

  • Doktorunuz tarafından önerilmediği sürece vajinal bölge temizleyicisi kullanmayın ve vajinal deodorant spreylerinden ve kokulu vajinal losyonlardan kaçının.

Diğer bilgiler:

  • Çoğu ev uygulaması birkaç gün içinde rahatlama sağlar. Bazıları bir hafta sürebilir veya işe yaramayabilir.

  • Belirtileriniz kötüleşirse veya farklı belirtiler ortaya çıkarsa doktorunuza danışın. Ayrıca, mantar enfeksiyonu semptomlarınızdan ayrı olarak tahriş oluşuyorsa da doktorunuza danışın.

  • Herhangi bir madde, takviye veya uçucu yağ kullanıyorsanız güvenlik, saflık ve kalite açısından en iyi olanını kullanmaya özen gösterin.  Doktorunuza danışarak bilinen bir kaynaktan satın alın.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kadir-onay

Propolis, doğada,en çok antioksidan içeren,en güçlü antibiyotik,antimikotik, antienflamatuar,antiviral,antibakteriyel,antihistaminik,antifungal maddedir. Propolis en güçlü kimyasal bazlı sentetik antibiyotikten 100 misli güçlüdür. Başta Candida olmak üzere,ülser,gastrit,sinüzit,bronşit.şeker,tansiyon ve kolestrolden, bir tek iyileşen yoktur.Halbuki tüm bu hastalıkların Doğal yöntemlerle kalıcı olaraktedav Erzurum Ziraat mezunu 34 yıllık bir Apiterapi ve İmmunoterapistim. Doğru Ürün temini,kullanım teknikleri ve bağırsak florasının yenilenmesi konularında bilgi, birikim ve dengeli doğal beslenme ile ilgili arşivimi paylaşmamı isteyenler 05324063215 ve 05050658499 nolu, tlf. ve whatsapp tan ulşblrlr. Saygılarımla Kadir Onay

bioshock

Mantar ne menem birşeydir ŞEYde bile yetişiyor maşallağ

Görüş Bildir