Vajina Temizliği Konusunda Bilmeniz Gereken 8 Şey

-

Gerek gündelik konuşmalarda gerek TV programlarında ve gerekse de reklamlarda vajinanın çok özel bir temizliğe ihtiyacı olduğu algısı yaratılıyor. Sırf günlük ped reklamlarında kullanılan "pis kokuların önüne geçer" lafı bile vajinanın gün içinde çok kirlenen, pis kokan bir şey olduğu algısını oluşturuyor. Peki gerçekten öyle mi? Vajinanızı yeteri kadar iyi temizliyor musunuz? Gelin birlikte öğrenelim.

1. Aslında vajinanız tahmin ettiğinizden daha akıllı, kendi kendini temizleyebiliyor.

Tabii burada bahsettiğimiz vajinanınızın iç kısmı. Vajinanızda milyonlarcası bulunan, laktobasiller vajinanın içini kusursuz bir temizliğe ulaştırabilmek için çırpınacak ve zararlı bakterilerin yaşamasına izin vermeyecek şekilde asidik bir hale getirecektir. Yani vajina içi temizliği için ihtiyacınız olan her şeyi sizin için yapacaktır, hiçbir müdahaleye gerek olmadan.

Peki ya dışı?

Elbette ki vajinanınızın dış kısmını temizlemelisiniz; ama en uygun şekilde. Nasıl yapacağınızı, bu konuda neyin doğru neyin yanlış olduğunu gelin birlikte öğrenelim.

2. Öncelikle şunu uygulamayı unutmayın: Vajinanızı her zaman önden arkaya doğru silmelisiniz.

Her seferinde bunu uygulayın ki alışkanlık haline getirin.

3. Tabii ki ilk akla gelen şey, sabunla temizlemek. Ancak bunu doğru yapmıyor olabilirsiniz.

Kendinizi daha iyi hissetmek için sabun kullanmak isteyebilirsiniz. O zaman kesinlikle içinde katkı maddesi en az olan, mümkün olduğunca doğal sabunlara yönelin.

4. Aynı şekilde kokulu duş jelleri gibi ürünlerden de uzak durmalısınız.

Bu tarz ürünler hassas olan vulva derisini tahriş edebilir. Siz de güzel koksun diye çabalarken kızarmış, tahriş olmuş bir vajina ile baş başa kalırsınız.

5. Kraliçeler gibi saatlerce köpüklü bir küvete kurulmanın da vajinanıza bir faydası yok; aksine zararı var.

Aynı kokulu sabun ve duş jelleri gibi küvet içindeki kimyasal ürünler de daha temiz olmasını sağlamaktan çok vajinanızın doğal yapısını bozacaktır.

6. Vajinayı buhar ile temizlemenin en iyisi olduğuna inananlar var...

Mesela Gwyneth Paltrowe bunlardan biri. Buhar ile vajinayı temizlemek onu parlatır, ışıl ışıl yapar gibi bir inancı var. Ancak yanlış biliyor. Böyle bir yöntem kesinlikle tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Vajinanızın iç kısmına giren buhar dostlarınız olan laktobasilleri öldürebilir. Dışını temizleyeceğim diye, içinden olabilirsiniz, denemeyin.

7. Duştan sonra ıslak havluyla oturmak, ıslak mayoyla uzun süre kalmak hem sizin hem de vajinanınızın zararına olacaktır.

Çünkü aynı buhar gibi nem de yine vajinanızın bakteri florasını bozar. Kuru tutmaya özen gösterin.

8. Peki ya kaşıntı?

Her kaşıntıda hemen mantar olduğunuzu düşünmeyin. Kaşıntıya sebep olabilecek bir sürü etken var. Öncelikle daha önce de dediğimiz gibi kullandığınız kimyasal ürün miktarını azaltın ve kuru tutun. Kullandığınız herhangi bir antibiyotik veya tükettiğiniz aşırıya kaçan şeker, alkol gibi şeyler de mantara sebebiyet verebilir. Kaşıntınız geçmezse mutlaka bir jinekoloğa görünün.

9. Gvyna Intim Yıkama, alkol ve sabun içermeyen, hipoalerjenik formülüyle sadece sizin için.

Gvyna Intim Yıkama:

  • Tüm Gvyna ürünlerinin içeriğindeki doğal laktik asit, dış genital bölgede asidik bir ortam oluşturarak Laktobasililerin üremesine yardımcı olur ve zararlı dış etkenlere karşı korur.

  • Asidik pH değeri ile zararlı dış etkenlerin üremesine karşı koruma sağlayan doğal bir savunma mekanizması oluşturur.

  • Klinik ve dermatolojik/jinekolojik olarak test edilmiştir. Günlük kullanım için uygundur.

  • Cildi tahriş etmeden dış genital bölgenin temiz ve sağlıklı kalmasını sağlar.

Ürün hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Başlıklar

şeker
Görüş Bildir