Uzun Süredir Mücadele Ediyorlardı: SMA Hastalarının İlaçları Geri Ödeme Kapsamına Alındı

 > 
60PAYLAŞIM

Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmalar sonucu SMA Tip 2 ve 3 hastalarının ilaçlarının da geri ödeme kapsamına alındığı bildirildi.

AKP Genel Merkezi'nde 'Genişletilmiş İl Seçim İşleri Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, SMA ilaçlarının geri ödemesi ile ilgili açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, SMA hastalarının ilaç bedelinin geri ödeme listesine alınmasına ilişkin şöyle konuştu:

"Şimdi aynı hastalığın diğer tiplerini de geri ödeme sistemine dahil ettik"

"Daha önce bu hastalığın kontrol altında tutulmasında kullanılan ve gerçekten çok pahalı olan ilaç bedelinin geri ödemesiyle ilgili sorunu çözmüştük. Şimdi aynı hastalığın diğer tiplerini de geri ödeme sistemine dahil ettik. Bununla ilgili karar bugün komisyonda alındı, yakında Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girecek. İnsan hayatını ve milletimize hizmeti her şeyin üzerinde tutan bir yönetim olarak, bu tür kritik ilaçların, ki bunların fiyatları çok ama çok yüksek. Dünyada da öyle çok ülkede değil, çok az ülkede bu uygulama yapılıyor ama biz ecdadımıza layık olmanın hesabıyla bu adımı atıyoruz.

"İlaç sanayisini milli güvenliğimizin en hayati unsurlarından biri olarak görüyoruz"

Erdoğan şöyle devam etti: 

"Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi / Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi'. Bu tür kritik ilaçların geliştirme çalışmalarının ülkemizde yapılması inşallah asıl önceliğimizdir. İlaç sanayisini tıpkı savunma sanayi gibi milli güvenliğimizin en hayati unsurlarından biri olarak görüyoruz. Bu konuda atılan adımları şahsen desteklemeyi milletimize olan sorumluluğumuzun bir gereği olarak kabul ediyorum. İlaç sanayisinin gelişmesi için projesi olan veya yaptığı çalışmalarda sıkıntı yaşayan herkese kapım açıktır. Geri ödeme kararının SMA hastalarına ve ailelerine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, SMA Tip 2 ve 3 hastalarının ilaçlarının geri ödeme kapsamına alındığı bilgisini Twitter adresinden paylaştı.

SMA 1 hastalarının ilaçlarının daha önceden geri ödeme kapsamına alındığını hatırlatan Bakan Koca, açıklamasında şunları kaydetti: 

"Ülkemizde ruhsatlı olmayan ve son derece pahalı olan bu ilaçların geri ödeme kapsamına alınması adına yoğun emek sarf eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ve bürokratlarına, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ve Bakanlık çalışanlarına, Bakanlığımız personeline ve en önemlisi bu haberi sabırla bekleyen SMA hastalarımıza ve hasta yakınlarına teşekkür etmek istiyorum. Daha önce onay verilen SMA Tip 1 tanılı 394 hastamız, ilaçlarını kullanmaya devam etmektedir. Tip 2 ve Tip 3 tanılı hastalarımızdan başvuru yapan 199'una bu süreçte Bilimsel Komisyonumuzca ilaç kullanım onayı verilmiştir. Çalışmalarının sona yaklaştığı yerli tanı kitlerinin kullanıma girmesiyle tarama programları başlatarak, hastalığın ortaya çıkmasından önce tedbirler alacağız. İlaca erişimin kesintisiz sağlanabilmesi ve tedavinin sürdürülebilir olması amacıyla da zorunlu lisans kullandırarak ilacın üretimini temin edeceğiz. SMA tanı ve tedavi merkezlerinin sayısını artırarak, erken teşhis ve hastalığa daha odaklanmış, yurt geneline yaygınlaşmış bir yaklaşımı da sağlayacacağız."

SMA nasıl bir hastalık?

Fotoğraf: AA

SMA (spinal müsküler atrofi), omurilikteki motor sinir hücrelerini etkileyerek, yürüme, yemek yeme veya nefes alma kabiliyetini ortadan kaldırır. Bebekler için bir numaralı genetik ölüm nedenidir. SMA, hayatta kalma motoru nöron geni 1'deki (SMN1) bir mutasyondan kaynaklanır. Dört SMA tipi, hastalığın ciddiyeti ve semptomların başladığı yaşa göre sınıflandırılır.

SMA hastaları için uzun süredir çaba gösteren Haluk Levent de bu gelişmeyi Twitter hesabından paylaştı.

Karar sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir