Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzun Ömürlü Bir Aile Yaşamı için Evlenmeniz Gereken Yaşı Duyunca Çok Şaşıracaksınız!

-

Evlilik zor iş. Bu kararı alma noktasında pek çoğumuz kafamızdaki kaygı ve soru işaretleriyle boğuşmak durumunda kalıyoruz. Ancak bilim insanlarına göre evliliğinizin uzun ömürlü olup olmayacağını belirleyen çok daha basit bir kriter var: kaç yaşında olduğunuz!

Boşanma ihtimalinizi belirleyen en önemli etken evlendiğiniz yaştır.

Toplumumuzdaki yaygın inanç, ilerleyen yaşlarda gerçekleşen evliliklerin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacağı yönündedir. Bu bakış açısıyla boşanma riski en yüksek olan ise elbette gençlik yıllarında gerçekleşen evliliklerdir.

Bu inanışın elbette mantıklı sebepleri de vardır.

Yirmili yaşların başları, çoğu genç insan için maddi ve mesleki belirsizliğin hâkim olduğu yıllardır. Aynı zamanda bu yaşlarda kişinin üzerinde hissettiği aile, okul, iş baskısı da had safhadadır. Henüz kişinin gelişimi bile sona ermemiştir ve bir ilişkiyi nasıl yürütebileceği konsunda deneyimi yoktur.

Yapılan çalışmalar, bu genel kanıyı destekler şekilde bir süre daha beklemenizi salık vermektedir.

Konu üzerine yürütülen son çalışmalar, yirmi beş yaşında evlenen insanların, yirmi yaş civarında evlenenlere göre %50 daha düşük boşanma olasılığına sahip olduğunu göstermektedir. Üstelik yirmi beş yaşından itibaren boşanma oranlarında gözlemlenen bu düşüş, otuzlu yaşların ilk yıllarına kadar kadar devam etmektedir.

Peki otuzlu yaşların ikinci yarısında gerçekleşen evliliklerde neler yaşanmaktadır?

Sosyolog Nicholas Wolfinger, 2006'dan 2010'a kadar sürdürdüğü çalışmalar neticesinde otuzlu yaşların ortalarına doğru gerçekleşen evliliklerin çok daha riskli olduğunu ve boşanma oranlarının yükselişe geçtiğini gözlemlemiştir.

Sonuçlar, evlenmek için ideal yaş aralığının 28-32 olduğunu göstermektedir.

Evet, boşanma oranları yirmi sekiz yaşından otuz iki yaşına kadar düşüş göstermeye devam etmektedir. Ancak otuz iki yaşın ardından oranlar tekrar yükselişe geçmektedir.

Wolfinger'a göre bu değişimin sebebini kesin olarak tespit etmek mümkün değil.

Ancak sonuçlar da bir o kadar kesin. Çünkü Wolfinger aynı çalışmayı 2011-2014 arasında tekrarladı ve aynı sonuçlara ulaştı. Bu verilere göre evliliğin ilk beş yılında boşanma olasılığı, yirmi yaş ve civarında evlenen çiftler için 38%, yirmi ve yirmi beş yaş arası için 27%, yirmi ve yirmi dokuz yaş arası için %14, yirmi dokuz ve otuz dört yaş arası için %10 ve otuz beş yaş ve sonrası için %17.

Kısacası boşanma oranları yirmili yaşların başlarında ve otuzlu yaşların ikinci yarısından itibaren artış göstermektedir.

Pek çok farklı bölgede, pek çok farklı sınıftan insan için tekrarlanan çalışma, bu yaş aralıklarında boşanma oranlarının artış gösterdiğini tartışmasız biçimde kanıtlamaktadır. Bu da bizlere mantıklı görünen seçeneğin her zaman gerçeklik bulmayabileceğini ortaya koymaktadır. Uzun lafın kısası, evlilik planları yaparken yaş faktörünü de göz önünde bulundurmamız son derece önemli görünmektedir sevgili dostlar... 💍

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ezgisen

bence en ideali 25-26 yaş

onurr-koca

evlilik ... kız arkadası olmayan zavallı için düzenli sex (ki evlenınce alacak üçün birini cevrenize bakarsanız .. gecmişte ilişki yasamayan tiplerin karıları ile sex hayatı nerdeyse ilk 8 aydan sonra sıfırdir . (cunku adam caresiz ezik ve kız arkadas edinemiyo .. ve bu ihtacını gidermek için evleniyor .. bastan guzel geliyor millete atip tutuyor sonra gercekle yuzleşiyor .. kadın içinde statü göstergesi ben evlendim demek . (ve cocuk sahibi olma istedigi gerci dünyada ki her 10 cocuktan birinin babası o cocugun biyoloik babası degil şte bu noktalarda sıkıntı basliyor .. cunku erkegın her zaman kadından ust seviyede olması gerekiyor (ilişki evlilik ) zaten kadın her zaman kndinen yuksek statude eş seciminde bulunur .. evliiklerde ilk basta verdigim ornekde ki gibi oldugunda .. olay bka sarar ve mutsuzluk olur

ferda_o1

daha vaktimiz varmis :)

pinkpatato

Bence 20 li yaşların başı evlenmek için çok erken. Ne olursa olsun olmuş bir insan bulmak zor ama karakterin oturması önemli tabii. Ben evlendiğimde 27.5 yaşımdaydım 6 seneyi geçti evliyim. Gayet mutluyum ama problem bizde de olabilir.😛 Çiftlerin gerçek anlamda birbirlerinin yanında rahatlığı ve dürüstlüğü önemli. Ne kadar bekar kalınırsa da evlenmek o kadar zor olur bence. Daha iyisini bulabilirim düşüncesi belki de. Amaan ne konuştum 🤗

kitapkokusu

başlık: çok şaşıracaksınız içerik: çalışmalar da toplumumuzdaki yaygın inancı destekliyor.

Başlıklar

BilimEvlilik
Görüş Bildir