Türkiye'de Her Yıl 250 Kişi Ölüyor, Uzmanlar Uyarıyor: Her Gördüğüne Balıklama Atlama!

 > -

Dünyada her yıl binlerce insan sığ suya balıklama atlarken boynunu kırıyor. Türkiye'de bu sayı 500 ve bu kişilerin yarısı solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybediyor. Geriye kalanların önemli bir kısmı da yaşamı boyunca omurilik felçli olarak tekerlekli sandalyeye mahkûm oluyor.  Türkiye’de 28 ilin denize kıyısı var, ancak uzmanlara göre pek çok yerde uyarı tabelası bile yok... 

Her yıl binlerce kişi sığ sulara dalmaktan dolayı boyun kırığı ve omurilik hasarı nedeniyle felç riskiyle karşı karşıya...

Hürriyet gazetesinden Mesude Erşan'a konuşan Türk Nöroşirürji Derneği Başkanı Prof. Dr. Yusuf Şükrü Çağlar “Bu tip kazalarda en kıymetli organımız olan boyun omurilik bölgesi, kırık nedeniyle parçalanan omurga tarafından kesiliyor ya da sıkıştırılarak fonksiyon dışı kalıyor. Omurilik yaralanmalarında yanlış ilk yardım ise kazazedelerdeki hasarı artırmakla kalmıyor ölüme de yol açabiliyor” dedi.

Yüzme biliyor olabilirsiniz ancak su aldatıcı olabilir. Size derin gibi görünen yer sığ olabilir.

ABD ve Avustralya’da deniz kıyılarına yerleştirilen uyarı levhaları sayesinde sığ suya balıklama atlama vakalarında yüzde 70 oranında azalma görülmüş.

Prof. Dr. Çağlar şöyle devam etti:

“Türkiye’de ise 28 ilin denize kıyısı bulunmasına rağmen, İstanbul dışındaki yerlerde ne yazık ki bir tek uyarı tabelası bile yok. Hayat karartan bu tip kazalarla ilgili olarak her yaz öncesi her ilin sağlık müdürlüğü, okullar ve sosyal farkındalık projesi altında sahillerde ve havuzlarda bilgilendirme ışığı ya da bilgi panolarının dikkat çekici bir şekilde bulundurulması gerekiyor.”

Suya balıklama dalmak, omurilik yaralanmalarında dördüncü sırada yer alıyor.

Türk Nöroşirürji Derneği Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Grubu Başkanı Prof. Dr. Kadir Kotil ise yaralanma halinde yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

  • Olay anında ilk iş olarak 112 aranmalı.

  • Boyun mümkün olduğunca sabit tutulmalı, hareket ettirilmemeli, sert bir yakalıkla tespit edilmeli.

  • Hava yolu temin edilmeli ve akciğere kaçan suyun drenajı için hasta ters yan yatırılmalıdır. Bacaklardan tutulup, suyu boşaltması için sarkıtılmamalı.

  • Hastanın boynundaki şekil bozukluğu düzeltilmeye çalışılmamalı. Boyun omurları kırılmış olabilir. Ancak omurilik henüz hasar görmemişse, ilk yardım ve hastanın taşınması sırasında boyna verilecek uygunsuz bir pozisyon, kırık kemik parçalarının omuriliğe baskı yapması ve kesip hasar vermesine sebep olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletleriİstanbulolay
Görüş Bildir