Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzmanlar Açıkladı: Kışın Gebe Kalınması Çocuk Sağlığını İleride Nasıl Etkiler?

5PAYLAŞIM

Şaşırtıcı bir araştırma sonucu daha!

Kış mevsiminde gebe kalınması çocuğunuzun doğumdan sonra yaşayabileceği kilo problemlerine ve metabolik hastalıklara karşı koruyabilir. Nasıl mı? Merak ediyorsanız, buyurun...

Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-med...

İsviçreli bilim insanlarına göre düşük ısılı iklimlerde yaşayan erkeklerin spermleri çok daha fazla yağ doku içeriyor.

Fazla yağ doku insanların daha fazla enerji kullanmasına yardımcı olduğu için spermlerdeki fazla yağ doku doğacak çocuklarda oluşabilecek obezite riskini azaltıyor.

Araştırmalar Kuzey Yarım küre'de temmuz ve kasım arasında doğan insanların (kış aylarında gebe kalınması durumu), ocak ve haziran ayları arasında doğanlardan (yaz aylarında gebe kalınması durumu) daha çok yağ dokuya sahip olduklarını saptadı.

Bu çalışmayı doğrulamak için aynı deneyi farelerde de denediler. Dişilerin bulunduğu sıcaklık yavruların yağ seviyelerini etkilemezken birkaç gün boyunca serin ortamda tutulan erkek fareler, diğerlerinden daha fazla yağ doku bulunan yavrular ürettiler.
Aynı zamanda kilo aldırma diyetine sokulan yavrulardan daha fazla yağ doku bulunduranlar daha az kilo aldılar.

Sonuç olarak gebe kalma sırasında sıcaklık gibi çevresel faktörler doğacak çocuğun epigenetik değişimleri için önemli faktörler.

Şaşırtıcı bir şekilde Amerika'daki sıcak alanlarda yapılan seks oranı ile çocuklarda görülen obezite oranı da aynı hızlarda artıyor.

Gidip soğuk suya atlamayın!

Uzmanlar aynı zamanda bu ilişkinin doğruluğundan emin olmak için daha fazla çalışma yapmaları gerektiğine inanıyor. Bu yüzden biraz beklemekte fayda var.

Diğer taraftan geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre kışın doğum yapan kadınlar doğum sonrası depresyonunu daha kolay atlatıyor.

Bu bulguya göre yazın hamile kalmak kadınlar için daha iyi bir seçenek. Görüyoruz ki araştırmalarda hala çelişkiler var henüz sonuçlar yeterli değil bu yüzden beklemede kalmanızı tavsiye ediyoruz.

Mevsim farketmez diyorsanız da buyurun tabii :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir