Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzay Hakkında Pek Duymadığınız 13 İlginç Bilgi

-
Abone ol

1. 

Farz edelim ki uzay mekiğinize atlayıp Jüpiter'e kadar gidebildiniz ve atmosferden içeri girmeyi başardınız; ne yazık ki iniş yapabileceğiniz katı bir yüzey bulamayacaksınız! Jüpiter, büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşan bir gaz devidir...

2. 

Eğer 24 saatlik bir Dünya gününün size yetmediğini düşünüyorsanız, Jüpiter'de işiniz çok zor. Burada gün, yaklaşık 10 saattir. Çünkü Jüpiter kendi etrafında en hızlı dönen gezegendir.

3. 

Uranüs, diğer gezegenlerden farklı olarak yana yatmış gibidir. 98 derecelik eğimiyle! adeta yuvarlanan bir top gibidir.
Bu nedenle bir mevsim yaklaşık 21 yıl sürer. Ayrıca bir yarısı 42 yıl güneş alırken, diğer yarısı 42 yıl karanlıkta kalır!

4. 

Uzayda lazer ışınları görünmez (üzgünüz, Yıldız Savaşları hayranları) çünkü Dünya’da havadaki toz, lazer ışını ışığını gözün içine saçar.

5. 

Dünya üzerinde keşfedilmiş en dayanıklı canlı olan Tardigrad, vakumlu uzay ortamında 10 gün hayatta kalabilmektedir.

6. 

Dünya, bir bowling topundan bile daha pürüzsüzdür. Bowling topunun üzerindeki, hissedilemeyen pürüzlerin aksine, en yüksek dağ ile en derin okyanus bile Dünya yüzeyinin kalınlığının sadece 5.000'de 1'ini oluşturur.

7. 

Dünya'ya düşen en büyük meteor, krater oluşturmamıştır. Meteor, yapısı itibariyle köşeli ve kenarları düz olduğu için, muhtemelen bir taşın suda sekmesi gibi yüzeyde sekmiş ve durmuştur.

8. 

Gravity filmini seyredenler bilir; teknik olarak uzayda ağlamak imkansızdır. Çünkü yer çekimsiz ortamda gözyaşlarınız yüzünüzden süzülmek yerine havada damlacıklar halinde kalır.

9. 

Uzayda görev yapan astronotlar uzayın yanık et, sıcak metal ve kaynak dumanı gibi koktuğunu söylemiş.

10. 

Newton'un yer çekimini bir elma ağacının altında keşfettiği rivayet edilir. İngiliz asıllı astronot Piers Sellers da Newton'un Ağacı'nı yer çekiminden kurtarmaya karar vermiş ve ağacın bir kısmını uzay yolculuğunda yanında götürmüş.

11. 

1977 yılında, 72 saniye süren ve uzayın derinliklerinden gelen esrarengiz sinyalin kaynağı ve nasıl geldiği bilinmemektedir.

12. 

Gözlemlediğimiz en parlak gezegen olan ve mitolojide güzellik tanrıçası Afrodit'le özdeşleştirilen Venüs'ün gerçek yüzü hiç de umduğumuz gibi değildir.

Karbondioksitten oluşan atmosferi, 500 derece yüzey sıcaklığı, şiddetli asit yağmurları, aktif volkanları ve dev lav nehirleriyle Venüs, adeta cehennemi andırır.

13. 

Dünya'da bulunan 8800 metrelik Everest Dağı'nın çok mu yüksek olduğunu düşünüyorsunuz? 

Güneş sisteminin en yüksek dağı komşumuz Mars'ta bulunur. "Olympus Mons" isimli bu volkanik dağ 21 km yüksekliğindedir!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emir-yusuf-sungur

beyler inanmyın uzayda oksijen var ama uzay okadar büyük biyerki belkide sonsuz oksijeni algılayamıyoruz

eren-gulec1

Bravo kardeşim.Bilim adamları çözemedi,sen çözdün valla helal olsun:DD

yusuf-sen

Öyle Canlı Mı Olur? Ve Olsada Nerde Bulunduğunu Söyler Misin?

melih-celik1

o cok kucuk bir hayvan eline alip bakinca gercek seklini dogru duzgun goremezsin bile

kerem-turan6

mikroskobikbir canlı ancak mikroskopla görebilirsin

mrnobody

uzayda olamyan hava nasıl kokacak onuda bi araştırmak lazım.saf oksijen kafasımıdır nedir artık bi bakılmalı

Gizli Kullanıcı

adam haklı beyler, dağılın

berkozinkomega

astronotların psikolojisinden de olabilir belki. Adam memleketini özlüyordur

mrnobody

"yanık et, sıcak metal ve kaynak dumanı" burası nasıl memleket :) aslında bilgilerin kaynağını sorgulamak lazım veya dediğiniz o an yaptıkları işden dolayı kokuyu anımsamış olabilirler..

berkozinkomega

doğru olabilir

melih-celik1

insanlara dogru duzgun aciklama yapilmadigi icin oyle saniyorsunuz okuyun bunu : Uzaydan gelen astronotların tarifi ve tulumlarına sinen kokudan yola çıkarak oluşturulacak koku, tahmin edildiği gibi pek hoş değil. Uzay istasyonunda çalışan astronotlar, uzay yürüyüşlerini tamamlayıp araçlarına geri döndüklerinde kasklarını çıkardıkları gibi etrafı tuhaf bir koku kaplıyor. Onları karşılayan astronotların deyimiyle, yaydıkları koku “yanmış et, ısınmış metal, kaynak yapılırken çıkan duman, sülfür, ozon ve hatta ahududu ve rom karışımı”na benziyor. Astronotların çoğunun “metalik” tanımını kullandığı bu kokunun tam karşılığını bulmak isteyen NASA ise, koku uzmanı kimyacı Steve Pearce’la anlaştı. Pearce, tüm bu bilgilerden yola çıkarak uzaya en yakın kokunun parfümünü üretecek. Yayılan tuhaf kokunun, astronotların dönüşlerinde uzaydaki yüksek enerji titreşimlerinin aracın havasıyla karışmasıyla oluştuğu düşünülüyor.

mrnobody

atmosfer dışına çıkınca bütün uzayı aynı benimseyen insanımız.gezegenin içine edip yüksek karbon salınımı ve sanayileşmenin getirdiği zararlı gazları salmasaydık atmosfere onarda yukarı çıkıp astronotların üstüne sinmezdi belki.şunu bi anlamak lazım uzay gök yüzü gibi hava dolu değil karanlık madde denen renksiz kokusuz tatsız bi maddeyle dolu sistemimizdeki gazlar,astroidler,uzay çöpleri gezegenlerin hatta güneşin kütle çekimine ya yörüngelerine oturur yada atosferine girerek yok olurlar.o yapacakları parfum sadece bizim pis atmosferimizi temsil eder.

Görüş Bildir