Uzaklarda Aramaya Gerek Yok! Türk Kadınlarının Orgazm Olamamalarının Altında Yatan Toplumsal ve Kültürel Nedenler

1.1bPAYLAŞIM

Cinsellikle ilgili en çok konuşulan, tartışılan, teoriler üretilen konulardan biri Türk kadınlarının orgazmı... Bugün sizler için neden orgazm olamadığımızı, kültürel nedenleri derledik. 

Bu konudaki görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

1. Cinsellikten uzak yetiştiriliyor, ‘yatak odası’nın ayıplarla dolu bir mekan olduğunu öğrenerek büyüyoruz.

2. Bekarete bağlı olduğu düşünülen namus kavramı nedeniyle utanıyor, bekarken ilişkiye girmenin ‘hafif kadın’ olarak lanse edilmesi nedeniyle geri çekiliyoruz.

3. Damgalanmaktan, kötü yola düşmekten, hep ‘öyle’ olacağından ve bundan sonra bizi hiçbir erkeğin kabul etmeyeceğini düşündüğümüzden korkuyoruz.

4. Kendimizi yetersiz buluyor, sadece erkeğin orgazmına odaklanıyoruz.

5. Yatakta bir şeyler bildiğimizi, zevk aldığımızı göstermeyi istemiyoruz; konu yine dönüp dolaşıp ‘kötü kadın’ olmaya geldiği için siniyoruz.

6. Kızlık zarının kutsallığına verilen önem nedeniyle çekiniyor, ergenlikte duyduğumuz yalan yanlış, kanlı ilk deneyimlerden korkuyoruz.

7. Toplumsal olarak kadına hizmet etme beklentisiyle yaklaşıldığı için erkeklere hizmet etmemiz, onlara göre hareket etmemiz gerektiğini düşünüyoruz.

8. Partnerimizi korumak, küçümsememek ya da erkekliğine laf etmemek için erken boşaldığını kabul etmiyoruz.

9. Ön sevişmenin günah ya da ayıp olduğu düşüncesiyle büyüyoruz.

10. Kendimizi keşfetmekten, bedenimize dokunmaktan, uyarılmaktan utanıyoruz.

11. İlk cinsel deneyimlerimizde birçoğumuz korkunç şeyler yaşıyor, önemsenmiyor, hor görülüyoruz.

12. Cinsel şiddet, aile içi şiddet, babanın evdeki otoritesi, taciz gibi konulardan ötürü cinsel anlamda soğuma yaşıyoruz ve bunun farkına bile varamıyoruz.

13. Karşılıklı olarak cinsellikten bahsetmenin ayıp olduğunu düşünerek büyüyor, partnerimize bile nasıl orgazm olacağımızı anlatamıyoruz. Zaten bunu biz de çok bilmiyoruz.

Sonraki nesillerin bizden daha şanslı olması dileğiyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yunus.1yesilmengmail.com

Türkiye de cinsellik farkettiğim kadaryıla sadece erkeğin tatmin olmasını amaçlamak vs vs gidiyor. Son zamanlarda rus escort arkadaşlarımın ve Türk arkadaşlarımın sadece para verenle değil tatmin edenle beraber olduklarına şahit oldum. Bu sebeple ben diyorum ki yiyin için birbirinizi sikin :D İstediğiniz dünya bu değil mi? Sürekli cinsel içerikler, sürekli orgazm dolu içerikler... Yahu yatak odasının ayıplarla dolu bir yer olmasıyla büyümüyoruz mahrem bir yer olmasıyla büyüyoruz. Siz daha olayı baştan götünüzden anlamışsınız.

Gizli Kullanıcı

Ya onedio sende aynı haberleri aynı makaleleri pişirip pişirip önümüze sunuyosun yeter amk. Aranızda orgazm konusundan muzdarip birkaç editör var galiba? Ne lan bu yeter ak.

Gizli Kullanıcı

öncelikle kadınların gerçekten kadın olduklarını hissedebilecekleri bir ortam meydana getirilmesi lazım. bunu yapabilmek için de 1) güven 2) karşılıksız sevgi 3) özgürlük 4) saygı gerekiyor. ben bir kızın instagramdaki şu yorumuna da çok içerlemiştim, american style sayfasına bakıyor ve bir resmin altına şunu yazmış: "ben de böyle giyinmek istiyorum ama sevgilim izin vermiyor." bu kız hayatta orgazm olamaz. imkansız.

someoneisblack

Namus kavramı sadece kadına özgü bir şey değildir.Evlenmeden ilişki yaşamak cinsiyet ayrımı gözetmeksizin namussuzluktur.Bizim toplulumuzda ki en büyük hata erkeğin daha serbest büyümesidir.Hadi oğlum göster amcaya pipini gibi.Halbuki kızlarımızı terbiye etmek için sarf ettiğimiz enerjinin yarısını erkek çocuklarımızı terbiye etmeye harcasaydık kadınlar bu kadar zulüm çekmezdi.

Gizli Kullanıcı

Ön sevişme kesinlikle günah değil.Hatta Kur-an'ı Kerim de ön sevişmenin manevi açıdan oldukça önemli ve iyi bir şey olduğu yazıyor.Çok ciddiyim.Bende daha dün okudum.İsteyen açıp meale bakabilir.

Görüş Bildir