Uymayana 500 Euro Ceza: Floransa Sokaklarında Durarak veya Oturarak Yemek Yemek Yasaklandı

 > -

İtalya'nın Floransa kentinde turistlerin sokaklarda oturarak veya durarak yemek yemesinin yerli halkta yarattığı rahatsızlık üzerine yasak kararı alındı. Yasağa uymayanlara 500 euroya kadar ceza verilecek. Yasak sokakta yürürken yemek yemeyi kapsamıyor.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, ülkenin en fazla turist çeken kentlerinden biri olan Floransa'da iş yerlerinin camlarına asılan posterlerle duyurulan yasak kararında "Kaldırımlarda, yollarda, iş yerleri ve evlerinin önünde durarak ya da oturarak, her türlü yemek yemek yasaktır. Kentin sakinlerine, esnafına ve çalışanlarına saygı gösterin" deniyor.

En az dört ay yürürlükte olacak yasak kentin dört işlek caddesini kapsıyor. Yasak öğlen 12.00 ile 15.00 ve akşam 18.00 ile 22.00 saatlerinde geçerli olacak.

"Yasak eğitimsiz turistlere yönelik"

Ziyaretçi sayısı her yıl artan kentin Belediye Başkanı Dario Nardella geçen yıl turistlerin yemek yedikleri kilise merdivenlerinin düzenli olarak yıkanması talimatını vermişti.

Nardella, İngiltere'de yayımlanan Times gazetesine "Yasak genel anlamda turizmi değil, sokakları kamp yerine çeviren eğitimsiz turistleri hedef alıyor. Turistler kapı eşiklerinde yemek yedikleri için insanlar evlerine giremiyor" dedi.

Karar, bir esnafın, dükkanın önünde yemek yiyen İspanyol turistleri uyardıktan sonra dövülmesinin ardından alındı. Birçok Floransa sakini, turistlerin çöplerini sokaklara atmasından şikayetçi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereİtalya
Görüş Bildir