Uyarlandıkları Romanları Başarıları ve Reytingleriyle Gölgede Bırakan 13 Yerli Dizi

-

Zengin anlatımı ve ele aldığı konularıyla pek çok insanı derinden etkileyen Türk romanları pek çok kez beyazperdeye ve televizyon ekranlarına taşındı.

Bir kısmı daha önce de uyarlanan bu 13 kitabı ve dizisini sizler için derledik!

1. Fi

Azra Kohen'in olay yaratan Fi, Çi, Pi üçlemesinden uyarlanan ve uyarlama olarak ilk dijital platform dizisi olma özelliğini taşıyan Fi, başladığı günden itibaren milyonlarca kişi tarafından seyredildi.

2. Aşk-ı Memnu

Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi dizilerinden biri olan ve romanın dışına çıkmış olsa da etkisi günümüzde bile devam eden Aşk-ı Memnu Halid Ziya Uşaklıgil'in aynı adlı romanından uyarlandı.

3. Yaprak Dökümü

Reşat Güntekin'in ölümsüz eserinden uyarlanan ve Ali Rıza Bey ile ailesinin İstanbul'a göçünü, ilişkilerini ve çıkmazlarını anlatan Yaprak Dökümü yayınlandığı dönemde reyting rekorları kırmıştı.

4. Fatih Harbiye

Geleneksellikle modernlik arasına sıkışmış Neriman'ın yaşadıklarını konu alan ve başrol oyuncuları Kadir Doğulu ile Neslihan Atagül'ün evlenmesiyle epey ilgi çeken dizi Peyami Safa'nın aynı adlı romanından uyarlandı.

5. Fatmagül'ün Suçu Ne?

Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi yazarlardan Vedat Türkali'nin elinden çıkan Fatmagül'ün Suçu Ne? yayınlandığı dönemde büyük tartışmalara konu olmuş, reyting rekorları kırmıştı.

6. Çalıkuşu

Küçük yaşta anne ve babasını kaybederek teyzesinin yanında yaşamaya başlayan ve Notre Dame de Sion'dan mezun olduktan sonra öğretmenlik yapan Feride ile kuzeni Kamran'ın aşklarını anlatan dizi Reşat Nuri Güntekin'in aynı adlı romanından uyarlandı.

7. Hanımın Çiftliği

Ölümsüz yazar Orhan Kemal'in betimlemeleriyle ilgi uyandıran üçlemesinin ikinci kitabı olan Hanımın Çiftliği para, aşk ve sınıfsal çelişkileri konu alıyordu.

8. Dudaktan Kalbe

Lamia'nın Kenan'a yıllarca süren acı dolu aşkını anlatan Dudaktan Kalbe, yine Reşat Nuri Güntekin'in aynı adlı romanından uyarlandı.

9. Kurt Seyit ve Şura

Çarlık Rusyasının debdebeli yaşantısından Bolşevik ihtilali ile İstanbul'a sürüklenen hayatları anlatan Kurt Seyit ve Şura Nermin Bezmen'in romanından uyarlandı.

10. Huzur Sokağı

Şule Yüksel Şenler'in aynı adlı romanından uyarlanan ve yayınlandığı dönemde tartışmalara neden olan dizide, bambaşka hayatlar yaşayan Bilal ve Feyza'nın aşkı anlatıldı.

11. Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi

Sansasyon yaratan bölümleri ve göndermeleriyle döneme ışık tutan ve milyonlarca kişi tarafından seyredilen Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi Emrah Serbes'ten uyarlandı.

12. Sıdıka

Dizi, Atilla Atalay'ın yetenekli ellerinden çıkan ve kendisine biçilen ev kızı rolünü asla kabullenmeyen Sıdıka'yı anlatıyordu.

13. Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Ahmet Ümit'in aynı adlı öyküsünden uyarlanan polisiye dizide, her bölüm farklı olaylar ele alınıyordu.

BONUS: Dizi olarak uyarlanan ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran Game of Thrones da burada dursun elbette!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
senasen

fatih harbiye ile dizinin neredeyse hiç alakası yok

necdet-doga-balkan

Asla ve asla kitabın etkisini veremez film. En başa bi de Fi koyulmuş. Gerçekten önce kitabı okudunuz mu acaba? Ben okuduktan sonra başladım ve 3 bölüm zorla seyrettim. İlk bölümden itibaren hiç de ne aynı tadı verdi ne de vaoovv dedirtti.

gzm-ynklr

en çok Fi beğendim

darknessindark

Kusura bakmayın ama kitabın adını diziden duyup da bu güzelim, edebi harikalara nasıl 'Uyarlandıkları Romanları Başarıları ve Reytingleriyle Gölgede Bırakan 13 Yerli Dizi' başlığı atabilirsiniz ki? Hiçbir dizi, film Reşat Nuri'nin Feride'nin çektiği sıkıntıları anlattığı gibi veya Kenan'ın ruhsal sıkıntılarını betimlemesi gibi, Halit Ziya'nın Bihter ve Firdevs Hanımla arasında duygusal karmaşalarını kelimelere döktüğü gibi (ve daha nicesini) yansıtamaz. Bu hem kitaplara hemde yazarlara saygısızlıktır. Kitabı okuyup yorum yapın lütfen. Tabiki filmde dizide birer emek, sanat ürünü. Lakin bunu yaparken bir diğerini yermeniz oldukça anlamsız.

seval95

İstanbullu gelin de uyarlama Dr. Gülseren BUDAYICIOĞLU'nun Hayata Dön adlı kitabından

Görüş Bildir