Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ünlü Filozof Bertrand Russell'dan Barış İçinde Yaşamak İçin 2 Önemli Tavsiye

1.5bPAYLAŞIM

Analitik felsefenin kurucularından ve aynı zamanda matematik ve tarih alanlarında da oldukça önemli bir isim olan Nobel ödüllü İngiliz filozof Bertrand Russell, bundan tam 61 yıl önce tüm insanlığa oldukça önemli iki tavsiyede bulunmuş.

İnsan Haklarını ve düşünce özgürlüğünü savunduğu yazıları ile 1950 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Russell'a,

www.icp.org

1959 yılında katıldığı Face-to-Face (Yüz Yüze) adlı bir BBC programında şöyle bir soru yöneltilmiş;

Fotoğraf: Ara Güler

''Bundan 1000 yıl sonrasında yaşayan nesillere yaşadığınız hayat ve bundan çıkardığınız dersler hakkında ne söylerdiniz?''

Ünlü filozofun cevabı ise oldukça kısa ve öz oluyor.

Biri entelektüel ve biri de ahlaki olmak üzere iki şey söylemek isterim. Onlara söylemek istediğim entelektüel şey şu;

Herhangi bir konuyu incelerken ya da herhangi bir felsefeyi değerlendirirken kendinize sadece ama sadece ve gerçeklerin ulaştırdığı doğruların ne olduğunu sorun. Asla dikkatinizin inanmak istediğiniz ya da inanmanızın toplumsal açıdan daha avantajlı olacağını düşündüğünüz şey tarafından dağıtılmasına izin vermeyin. Sadece ve sadece elinizdeki gerçeklere bakın!

Ahlaki şey ise çok basit. Sevgi bilgeliktir, nefret ise aptalcadır.

Her geçen gün daha fazla etkileşime girdiğimiz dünyamızda toleranslı olmaya ve bazı insanların bizim hoşlanmayacağımız şeyleri söyleyecebileceğine alışmalıyız. Ancak bu şekilde birlikte yaşayabiliriz. Eğer birlikte ölmek yerine birlikte yaşayacaksak bu gezegendeki insan türünün devamlılığı için kesinlikle elzem olan; tolerans ve birbirimize olan saygıyı öğrenmek zorundayız.

İnsanlığın sevgi ve saygı çerçevesinde, barış ve huzur dolu günler yaşayabilmesı dileğiyle...

Konuşmanın tamamını izlemek isterseniz;

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet.burma.9

Kısaca dürüst, saygılı, ön yargıdan uzak ve adaletli olun, sorgulayın, kim ne derse desin hiçbir şeye körü körüne inanmayın bağlanmayın diyor. Satranç oynamak haram, yılbaşı yasak demiyor. İnsan olun diyor.

karayel2009

entelektüel açıdan söyledikleri çok doğru. ama söylediklerini herkes yapmaz. bu ancak çok dürüst düşünürlerin harcı ki onlar bizde pek az sayıda. ahlaki açıdan söyledikleri ise ancak çok normal, düzgün, doğru yaşayan ve böyle düşünen insanlar için geçerli ki bu insanlardan da bizde pek az var.

westworld

Adam aslında Kuran'ın ve belki de diğer kutsal kitapların insanlara öğütlediğinin aynısını söylemiş. İlim ve hoşgörüye önem verin diyor. Kimse sklemez o ayrı tabi.

saldiray-abi

Bizde biliriz filozof yapmayi ama biz böyle övünmeyi sevmeyiz önemli olan mütevazi olmaktır isminin önüne nobel kelimesi koymakla mütevazi olmuyor

takabayashi

büyük insan

Görüş Bildir