Görüş Bildir

etiket Üniversite Öğrencilerine Verilen Burs 'Kamu Zararı' Diye Kesildi, Ödenen Para Faiziyle İstendi

Anasayfa > Gündem

Mardin'in Derik Belediyesi’ne atanan kayyum, dar gelirli öğrencilere verilen bursu 'kamu zararı' gerekçesiyle iptal etti. Ayrıca öğrencilere verilen burslar yasal faiziyle birlikte geri istendi.

Derik Belediyesi’ne atanan kayyım, belediye yönetimi tarafından dar gelirli öğrencilere verilmesi kararlaştırılan bursu durdurdu.

Cumhuriyet'ten Mehmet Kızmaz'ın aktardığı bilgiye göre, öğrencilerden verilen bursu faiziyle geri isteyen kayyım, bursla “kamu zararı” oluştuğunu iddia etti. 31 Mart seçimlerinde yüzde 69 oy ile HDP’nin kazandığı ve 16 Kasım 2019’da kayyım atanan Mardin’in Derik Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, öğrencilere yazı göndererek bursun durdurulduğunu ve verilen bursların da geri ödenmesini istedi.

Bir ay süre verdiler

Bir ay süre verdiler

Kayyım atandıktan 13 gün sonra İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği iki görevli tarafından hazırlanan denetim raporuna atıf yapılan kararda, “Öğrencilere toplam 5 bin 600 TL ödeme yapılarak kamu zararı oluşmuştur. Miktarı faiziyle birlikte belediye hesabına 1 ay içinde yatırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde hakkınızda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır” denildi.

"Arkadaşlarımızla, ‘bari geri de almasınlar’ diye şakasını yaptık"

"Arkadaşlarımızla, ‘bari geri de almasınlar’ diye şakasını yaptık"

İki aylık burs karşılığı aldığı 400 TL geri istenen Munzur Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerden Ömer Erol, ailesinin ekonomik durumu iyi olmadığı için burs aldığını belirterek “Kayyım atanır atanmaz bursu iptal ettiler. Arkadaşlarımızla, ‘bari geri de almasınlar’ diye şakasını yaptık. Ama gerçek oldu. Öğrencilerin bir aylık aldığı bursun tümü kayyımın bir günlük harcaması bile yapmıyordur. Sanki zorla alıyormuşuz gibi göstermişler ve geri istiyorlar. Ya mezun olduktan sonra böyle bir işsizlik ortamında isteseydiler? Ucuz kurtuldum” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
516
206
81
43
30
25
18
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Art Ankara

Öğrenciye verilen burs kamu zararı ise, devleti milyarlarca zarara uğratan Ankapark nedir?

Bilirkişi Raporu

Terörist diye mevkisi alınan kişi burs veriyor, kayyum olarak atanan bursları geri istiyor. O zaman sizin lügatinizde terörist bizdekinin zıt anlamlısı olsa ... Devamını Gör

İkta Solork

Yok o zaten terörist ama ilginç bir şekilde burs veriyor. Yani taktik basit adama diyor ki bu ülkede kürtlere sadece biz sahip çıkarız burs veriyor. Bunun ge... Devamını Gör

İkta Solork

Işte güzel bir problem :) şimdi kim mardine kizabilir teröriste oy veriyorsun diye? Terörist burs bağlıyor ama devlet geri alıyor. Olum pkk oraya giden öğret... Devamını Gör