Ukrayna Krizinin Sorumlusu Batı

-

Ukrayna'da Hükümet güçleri ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasındaki çatışmaların sona ermesi için Fransa ve Almanya'nın sunduğu barış planını değerlendiren Rusya lideri Vladimir Putin krize Batı'nın neden olduğunu söyledi.

Mısır gezisi öncesi bu ülkede yayımlanan El Ahram gazetesine konuşan Putin, Batılı ülkelerin NATO'nun genişlememesi konusundaki taahhütlerini yerine getirmediğini ve bazı ülkeleri kendileri ve Rusya ülke arasında seçim yapmak zorunda bıraktığını belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise bugün Washington'da Fransa'yla birlikte Ukrayna ve Rusya'yla varmaya çalıştıkları barış planı konusunda ABD Başkanı Barack Obama'yı da bilgilendirecek.

Washington'daki görüşme Beyaz Saray'ın Ukrayna hükümetine silah göndermeyi değerlendirdiği bir dönemde yapılacak.

Washington'daki BBC Muhabiri Rajini Vaidyanathan Obama'nın daha sert bir tutum takınması baskısı altında olduğunu söylüyor.

Bazı yetkililer ve Senatör John McCain gibi Cumhuriyetçiler Ukrayna'ya bir tür askeri desteğin gerekli olduğunu vurguluyor.

Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusuna yapılacak askeri yardımın Putin'e kaybedeceğini hissettireceği bir durumu hayal edemediğini söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise AB liderleriyle aralarında bir görüş ayrılığı bulunmadığını savundu.

Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande son aylardaki çatışmalarla çöken Minsk Barış Planını yeniden canlandırmaya çalışıyor.

Planın ayrıntıları bilinmiyor ancak şu andaki çatışma hattı civarında 50-70 kilometre civarında bir askerden arındırılmış bölge oluşturulmasını öngördüğü düşünülüyor.

Rusya Ukrayna'ya asker yolladığını ve ayrılıkçıları askeri yardımdan bulunduğu iddialarını reddediyor.

Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalara şimdiye dek 5 bin 300'den fazla kişinin ölümüne yol açarken, 1,5 milyon kişiyi de evlerinden etti.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAngela MerkelAvrupa BirliğiBarack ObamaFransaMısırNATORusyaUkraynaVladimir Putin
Görüş Bildir