Uber Sürücüleri Eylemde: '10 Bin Kişi İşsiz Kaldı'

 > -

Uber'in UberXL faaliyetlerini durdurma kararını mesajla öğrenen sürücüler, Yenikapı'daki miting alanında toplanarak alınan kararı protesto etti. 'Biz  o günkü bakanların açıklamalarına güvenerek bu işe girdik' diyen sürücüler, vergilerini ödediklerini söyledi.

DHA'nın aktardığı habere göre, Yenikapı'daki miting alanında toplanan Uber sürücüleri işsiz kaldıklarını ve borçlardan dolayı mağdur olduklarını ifade etti. Taksicilerin Uber sisteminde çalışmaya devam ettiğini söyleyen bir sürücü, “Bize yasak olan şey taksilere nasıl legal oluyor.  Biz vergilerimiz ödüyoruz. Cumhurbaşkanımız bunu dikkate alsın" ifadelerini kullandı.

'Bizi yok sayacaklarsa zaten yapacak bir şey yok'📹

60 bin lira borcu olduğunu söyleyen bir sürücü alınan kararlarla ilgili olarak şu şekilde konuştu:

"Biz  o günkü bakanların açıklamalarına güvenerek bu işe girdik. 'Yasallaşacak, bunu zemine oturtacağız' dedikleri için bu işe girdik. Bekledik. 10 bin kişinin işi yok. Bunu dikkate almalarını istiyorum.  Hükümetle Uber'in arasına girmeyeceğiz. Yasal çözüm bulmak zorundalar. Bizi yok sayacaklarsa zaten yapacak bir şey yok."

'Biz taksicinin hakkını çalmıyoruz'

Bir sürücü de, “Taksi şoförü arkadaşı ile konuştuğumuzda sizin çalışmadığınız sürede kazançlarında bir artış olmadığını söylüyorlar. Bizim onlara kesinlikle zararımızın olmadığını söylüyorlar. Biz taksicinin hakkını çalmıyoruz. Karşılık veremedikleri talepte onlara yardımcı oluyoruz" dedi. 

Sürücüler daha sonra “Halk Uber istiyor", “Halkın isteği yok sayılamaz" sloganları attı.

Uber bugün yaptığı bir basın açıklaması ile UberXL faaliyetlerine son verdiğini açıklamıştı👇

Erdoğan 'O İş Bitti' Demişti: Uber İstanbul'daki UberXL Faaliyetlerini Sonlandırdı - onedio.com
Erdoğan 'O İş Bitti' Demişti: Uber İstanbul'daki UberXL Faaliyetlerini Sonlandırdı - onedio.com

Uber yaptığı basın açıklamasında 'UberXL sürücü iş ortağımıza çok teşekkür ediyoruz' diyerek şu ifadelere yer vermişti:

"Tek bir tuşa basarak istediğiniz yere gitme fikriyle yola çıkan Uber, bugün dünyada 63 ülkede, 700’den fazla şehirde günde 15 milyon yolculuk yapılmasına imkan sağlayan global bir teknoloji platformu olmuştur. Uber, 2014 yılı itibariyle İstanbul’da hizmet vermeye başlamış ve güvenli ulaşımın popüler seçeneği haline gelmiştir. Türkiye’de 4 milyondan fazla kullanıcı uygulamamızı indirmiş, 12,000 UberXL sürücü ortağı ile 6,000 şirket Uber sayesinde gelir elde etmiştir.

Maalesef, çok zor bir karar almak durumunda kalarak İstanbul’daki UberXL faaliyetlerimizi 31 Mayıs tarihi itibariyle durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz. Uber olarak Türkiye’ye olan bağlılığımızı koruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve tüm ilgili yerel paydaşlarla beraber çalışmak istiyoruz.

Bize güvenen tüm yolcularımıza ve her koşulda saygınlık ve profesyonellikleri ile örnek olan her bir UberXL sürücü iş ortağımıza çok teşekkür ediyoruz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir