Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tweet Sildirme Talebinde Rekor Yine Türkiye'de

 > 
40PAYLAŞIM

Sosyal paylaşım platformu Twitter, resmi makamlardan gelen içerik silme talepleriyle ilgili Şeffaflık Raporu'nu açıkladı. Rapora göre içeriklerin silinmesine yönelik en fazla talep 2493 başvuruyla Türkiye'den geldi. Türkiye'yi ise ikinci sırada 1601 başvuruyla Rusya takip etti.

Twitter'da yayınlanan içeriklerin silinmesi için resmi makamlardan gelen taleplerin sayısı giderek artıyor. 

DW Türkçe'nin haberine göre şirketten yapılan açıklamada, 2016 yılının ilk yarısında hükümet ve emniyet makamlarından içeriklerin silinmesine yönelik kendilerine toplam 4434 talep iletildiği, bunun bir önceki yıla göre yüzde 13'lük artış anlamına geldiği bildirildi.

Twitter'ın açıkladığı Şeffaflık Raporu'nda göre içeriklerin silinmesine yönelik en fazla talebin 2493 başvuruyla Türkiye'den geldiği, Türkiye'yi 1601 başvuruyla Rusya'nın izlediği kaydedildi.

Ayrıca söz konusu dönemde Türkiye 443 ayrı hesap için 280 farklı bilgi talebi iletti. Twitter bu talepleri kabul etmedi.

20594 Twitter hesabına yönelik içerik sildirme talebinden 15195'i reddedildi

İçeriklerin silinmesi taleplerinin toplamda 20594 Twitter hesabına yönelik olduğu, taleplerden 15195'inin yerine getirilmediği belirtildi.

Hesaplarla ilgili bilgi isteğinde ABD ilk sırada

Açıklamada, ABD'den sadece 98 içerikle ilgili silme talebi geldiği ve sadece bir talebin karşılandığı kaydedildi. Diğer yandan ABD'nin hesaplarla ilgili bilgi isteğinde birinci sırada yer aldığına dikkat çekildi. 

Twitter verilerine göre ABD, yılın ilk altı ayında 2520 hesapla ilgili bilgi istedi, isteklerin yüzde 82'si şirket tarafından karşılandı. 

Twitter'a en fazla başvuru yapan Amerikan makamlarının Federal Soruşturma Bürosu (FBI), istihbarat birimleri ve New York Başsavcılığı olduğu bildirildi.

Twitter'ın Şeffaflık Raporu'na buradan, Türkiye ile ilgili bölüme ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir