Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

1949'un Tv Tabuları

Sanat-

Tv Tabuları

TV hayatımıza onlarca yıl önce girmiş olsa da orada olanlar hâlâ çok konuşuluyor. Bir eğlence programına katılan dansözün giydiği kıyafetin olay olduğu yıllar çok da uzağımızda değil. Öpüşme sahneleri hâlâ ertesi günün gazetelerinde manşet oluyor ve ardından gelen “Araya yastık koyduk” açıklamalarıysa çok daha taze…

Televizyonun Amerikalıların hayatına girmesiyse 1940′larda oldu. Günümüzde bile birçok ‘tabu’ya sahip TV’de 60′ların ortalarına kadar evli çiftlerin aynı yatakta olduğu sahneler bile gösterilemezdi.

My Retrospace adlı blogda yayınlanan 1949′a ait ‘Television Taboos’ (Televizyon tabuları) isimli bu dergi yazısı o yılların komik yasaklarını hatırlatıyor. Anlaşılan o yıllarda dar kazaklar ve keyifle içki içmek TV’ye göre değildi. Gelin TV’nin ‘Jersey Shore’lu, ‘Bugün Ne giysem’li günlerinden İkinci Dünya Savaşı sonrasına bir yolculuk yapalım. İşte 1949 yılında bir Amerikan dergisinde yer alan makaleye göre o yılların TV tabuları:

“TV henüz emekleme döneminde olsa da oldukça sağlıklı bir bebek, ancak sansürler etiği hakkında endişe veriyor. Televizyon tabuları (hoş genç aktrislerin yapmaması gereken şeyler) gittikçe artıyor. Örneğin TV kızları çok fazla bacak ve göğüs gösteremez. İçini gösteren dantelli iç çamaşırları, dar kazaklar giyemez. Öpüşme sahneleri ise ağırbaşlı ve soğuk olmalı. Eğer öpüşme ateşli bir hal alırsa ateşli çiftimiz kararmaya başlar ve yerlerini siyah ekran alır.”

Haberin Tamamı İçin:

“Çok ateşli öpüşme sahnesi TV’nin ‘yapılamazlar’ listesinin en
başlarında yer alıyor. Bu karede kadın oyuncu neredeyse yarı çıplak
ancak erkeğin onun beline sarılmaması gerekiyor. Kadın da bu anda
kendinden geçmemeli."

“Dar kazakların modası geçti! Televizyon yöneticileri aktrislerin
giyimi serbest bırakılırsa halkın TV’ye cephe alacağını söylüyor.”

“İç çamaşırı ‘az’ geldiği için prodüktörler aktrise sabahlık giydiriyor. Evliyseler erkeğin de robdöşambr giymeye izni var.”

“Bu sahnede çok fazla göğüs dekoltesi var, yönetmenin şaşkınlığını jest
ve mimiklerinden okuyabilirsiniz. Ayrıca kadın oyuncunun TV’de
jartiyerini düzeltmesine de izin yok.”

“Sansürcüler izleyiciyi özendireceği gerekçesiyle neşeyle içki içme
sahnelerine de izin vermiyorlar. Oyuncuların içki içerken keyifli
gözükmemesi gerekiyor.”

“Çok fazla bacak da bir başka tabu. Mayo giymediği sürece kalça asla gözükmemeli. Etek yukarı çıkmamalı.”

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir