Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

TV Ekranlarında Türk Erkeği Rüzgarları Estiren “Cihan Gürpınar” Tehlikesine Yakından Bakış

492PAYLAŞIM

Çoğunuzun Cihan Gürpınar kim ya? dediğinizin farkındayım, ama emin olun demeyenler, deli gibi izleyenler var “Paramparça" dizisini. Size burada diziyi anlatacak değilim, konusu şusu busu çok da önemli değil. Ancak dizide büyük bir tehlike var, kadına şiddetin, kadın cinayetlerinin, tacizin, tecavüzün çokça konuşulduğu şu günlerde, tipik “Türk erkeği” algısını dibine kadar yaşayan, gösteren, hissettiren bu karakterle derdim var benim!

Gelin kadın düşmanı erkeğin parayı bulmuş hali olan Cihan Gürpınar karakterine bir göz atalım.

1. Cihan denilen bu arkadaş her şeyi parasıyla halledebileceğini düşünen, anlayışlı görünmesinin ardından maddi gücü yatan tam bir maganda!

2. Sürekli öfke krizlerine giren, karşısındaki herkese, karısına, sevgilisine, çocuklarına bağırmayı huy edinmiş biri.

3. Sürekli “saygı” istiyor ama saygının hak edildiğini bilmeyecek kadar düz biri, ben erkeğim, babayım, evin reisiyim bana saygı duyacaksınız diye geziyor, yok ya!?

4. Her olayı kendi erkekliğine yapılmış bir hakaret olarak benimsemede usta, sevgilisinin yanında okul arkadaşını bile görse delleniyor, sana mı soracak?

5. Kimseyi, hele bu kimse bir kadınsa dinlemeye tahammülü yok, kaç bölüm oldu bir kere olsun bir kadının ne söylediğini oturup efendi gibi dinlemedi, e yürü git birader o zaman.

6. Dengesizlik anlamında tam bir Türk erkeği, bugün sarıp sarmaladığı kadını ertesi gün dövecek kıvama geliyor, lan bir günde ne oldu?

7. Onun için hayat müşterek değil, o ve diğerleri var, kadınlar onun için “sahip olduğu kadınlar” ve diğerleri diye ayrılıyor.

8. Çocuklarıyla ilişkisi çok iyi, çok sıcak, ideal baba oğul, baba kız ilişkisi gibi görünse de hiç de öyle değil, çocuklar onun istediği gibi davrandıkça elbette sıkıntı yok.

9. Önceki bölümlerde Gülseren’in eski eşi Özkan onun evine geldi diye evi kadının başına yıkmadığı kaldı bir tek, yani bir kadının hayatında ben varsam erkek sinek dahi olamaz diyor, başka emrin?!

10. Çok iş yapıyor, fedakar, düşünceli, anlayışlı, vs. görünmeye çalışan ama her hareketiyle böyle olmadığını hissettiren bir tip.

11. Kadınlara nasıl davranması gerektiği konusunda zerre bilgisi, görgüsü olmayan tam bir zonta, kendisine düşman bellediği Candan’a yaklaşımına bakın ne demek istediğimi göreceksiniz, kadını bir tekme tokat dövmediği kaldı.

12. E tabii bir de zamanında tak diye terk edip, başka kadınla evlenerek hayatının içine sıçtığı, intihara sürüklediği kadını da unutmamak lazım, bir bölüm üzüldü sonra aynen devam, bravo be.

13. Erkan Petekkaya’nın nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu çok iyi biliyoruz, skalada İzzet Yıldızhan ile Nihat Doğan arasında yer alan biri kendisi.

14. Kendi hayatında ne yaşadığı beni ilgilendirmez, onu hayatına girme hatasını yapan kadınlar düşünsün, ancak TV ekranlarından bir sürü eve giriyorsan adam değil, insan olacaksın!

15. Bu dizinin senaristlerini uyarıyorum, kadın hakları konusunda yerlerde sürünen ülkemizde böyle zonta, böyle maganda, böyle “erkeğim ben” diye dolaşan bir karaktere maruz bırakmaya hakınız yok!

16. Bizim erkekliği öğrenmeye ihtiyacımız yok, bize insanlık lazım!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
moki85

herif diyarbakırlı bu ne diyo :D

orhan-kara6

"TOM BÜY TÜYK ÖYKÜYÜ" (adam kürt ama bunu dile getirsen faşist olursun)

busecanter

Helal olsun be çok iyi bir noktaya değinmiş tebrik ediyorum ve bu içerik için paylaşana teşekkür ediyorum keşke bu aptal ama herkesin delice takip ettiği dizilerin bu şekilde dile getirildiği paylaşımlar daha çok olsa

manuel-greyfurt

Baban Danimarkalı mı?

tolgahan-hasanoglu

ulan aynı ben asdasdsa izliyim şu diziyi . yada benim hatun izlesin bana anlatır

maide.bozkurt

bu sefer haksızsın merve ç. adamı sırf gerçek hayatının kötülüğü ile yargılayamazsın .ayrıca bakış açısı.senin izlediğin yerden öyle görünebilir ama benim izledğim yerden öyle durmuyor gayet de ideal bir karakter artı kimse melek değil herkesin hataları olabilir

Görüş Bildir