Tutanak Tutuldu, Sürgünle Tehdit Edildi: Görme Engelli Memur Hasgül'ün Küpe Mücadelesi

 > 
99PAYLAŞIM

Gaziantep Adliyesi’nde görev yapan memur Mustafa Emrah Hasgül hakkında küpe taktığı gerekçesiyle birim müdürü tarafından tutanak tutuldu. Hasgül ise mevzuata göre bir sakınca olmadığını dile getirerek küpesini çıkarmıyor ve "Hakkım olan küpeyi takmaya devam edeceğim" diyor.

Yüzde 60 görme engelli Mustafa Emrah Hasgül, beş yıl önce engelli kadrosundan girdiği sınavı kazanarak memur oldu. İki yıl İstanbul’da görev yapan Hasgül, üç yıl önce Gaziantep Adliyesi’nin Tarama Bürosu’na tayin oldu.

Ancak Hasgül'ün yıllardır taktığı küpe yeni görev yerinde sorun olmaya başladı.

Küpe nedeniyle birim müdürü tarafından uyarıldı

DHA'nın aktardığına göre, Hasgül üç ay önce çalıştığı birim müdürü tarafından küpe takmaması konusunda uyarıldı. Ancak, yıllardır küpe takan Hasgül, bunu kabul etmeyerek küpe takmayı sürdürdü. Hasgül hakkında 28 Ocak günü birim müdürü tarafından hakkında, mesaiye uyarılara rağmen küpeyle gelmeyi sürdürdüğü gerekçesiyle tutanak tutuldu.

14 yıldır küpe taktığını ve 5 yıldır devlet memurluğu görevinde bulunduğunu söyleyen Hasgül, bugüne kadar hiçbir sorunla karşılaşmadığını ancak son üç aydır kendisine baskı uygulandığını öne sürdü.

"Ya küpeyi çıkaracaksın ya da sürgün yiyeceksin"

Kendisinin küpe takması halinde sürgün edileceği tehdidinde bulunulduğunu ileri süren Hasgül, şöyle konuştu:

"Yıllardır küpe takıyorum ve beş yıldır Adalet Bakanlığı’nda görev yapıyorum. Bu zamana kadar küpemle alakalı hiçbir sıkıntım yoktu. Son üç aydır küpemle alakalı baskılar var. Yaptığım araştırmada, daha önce benzer bir durumla karşılaşan memurun açtığı dava sonrası Danıştay, erkek memurun küpe takmasında bir sakınca olmadığı yönünde karar vermiş. Ben de bu hakkımı kullanarak küpemi takmaya devam ediyorum. Bana ‘Ya küpeyi çıkaracaksın ya da sürgün yiyeceksin’ diyorlar. Ben küpem nedeniyle sıkıntı yaşamak istemiyorum. Gerekirse sürgüne giderim ama hakkım olan küpeyi takmaya devam edeceğim."

Küpe taktığı için sürgünle tehdit edilen Emrah Hasgül'e sosyal medyadan destek geldi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir