Türkiye'yi Anlama Kılavuzu: Her Dört Kişiden Üçü Eskiden İnsanların Daha Mutlu Olduğunu Düşünüyor

 > -

2015, 2017 yılları arasında 34 şehirden 15 bin 918 kişi baz alınarak yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de her dört kişiden üçü geçmişe özlem duyuyor. Türk halkının yaşam tarzının çeşitli açılardan incelendiği 'Türkiye Anlama Kılavuzu' adlı araştırma sonucuna göre, Türk halkının yüzde 79'u eskiden insanların daha mutlu olduğunu düşünüyor.

Araştırmada, Türk halkının tüketim alışkanlıkları, hobileri, yaşam tarzı ve boş vakitlerinde neler yaptıkları ele alındı.

Doğan Haber Ajansı'nın derlediği habere göre, Türk halkının tüketim alışkanlıkları, hobileri, yaşam tarzı ve boş vakitlerinde neler yaptıkları incelenerek bir rapor hazırlandı. Elde edilen raporda, nüfusun yüzde 68’inin dış dünyanın acımasız, tahmin edilemez gerçeklerinden dolayı evde kalarak kendini koruma ihtiyacı hissettiği sonucu ortaya çıktı.

Araştırma sonucuna göre, Tük halkının yüzde 72'isi boş vakitlerini alışveriş merkezlerinde geçiriyor. AVM'lerde geçirilen ortalama süre ise 3 saat.

Ayrıca, Türk halkının yüzde 35’i hiç kitap okumazken, yüzde 44’ünün hiç sinemaya gitmediği görüldü. Hayatında hiç konser, tiyatro veya opera izlememiş olanların oranı ise yüzde 64.

Araştırma Türk halkının hane durumunu da inceledi.

Türkiye'de bireylerin hane özelliklerini de inceleyen araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 63'ü ev sahibi. Geriye kalan dilimin de yüzde 24’ünün kiracı, yüzde 12’sinin kira vermeden oturduğu, yüzde 1’inin de lojmanda ikamet ettiği belirlendi. Rapora katılan kişilere evlerinin duvarlarında ne asıldığı sorulduğunda da, yüzde 80’i saat şeklinde cevap verdi. Saat dışında tablo asanların oranı yüzde 48 olarak tespit edilirken, ayna asanların oranı yüzde 46, takvim asanların oranı ise yüzde 44 oldu.

İşsizlik, hayat pahalılığı ve döviz kurları halkın memnuniyetsizlik nedeni.

Türk halkının memnuniyetsizlik karnesi de bu araştırmayla belli oldu. Medyaya yansıyan haberbaşlıklarına göre; işsizlik, hayat pahalılığı ve döviz kurlarında yaşanan artış, halkın memnuniyetsizlik nedenleri arasında başı çekti. Bu başlıklarda medyaya 270 binin üzerinden haber yansırken, bu konular medyanın gündemini de belirledi.

Peki siz eskiden insanların daha mutlu olduğu görüşüne katılıyor musunuz?

Evet eskiden daha mutluydu
Hayır şimdi daha mutlu

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir