Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'ye Futbolcu Olmak İçin Gelmişlerdi: Afrikalı İşçiler Çay Hasadı İçin Rize'de

Türkiye'ye Futbolcu Olmak İçin Gelmişlerdi: Afrikalı İşçiler Çay Hasadı İçin Rize'de

Gambiya, Senegal, Sudan ve Zambiya uyruklu Afrikalı işçiler çay hasadı için bu yıl da Rize'ye geldi. Rize'ye gelen Senegalli Abdülhamit Baa futbolcu olmak için Türkiye'ye geldiğini belirterek, 'Maalesef futbol kulübü bulamadım. 3 sezondur geliyorum, çay topluyorum' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Futbolcu olmak için gelmiştim'

'Futbolcu olmak için gelmiştim'

Doğu Karadeniz'de; Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay üretiminde hasat dönemi başladı. Çay tarımı için koronavirüs tedbirleri kapsamında, sınır kapılarının kapatılması nedeniyle Gürcistan ve Azerbaycan uyruklu 40 bin işçi ülkeye bu yıl da gelemedi. Bu işçilerin yerini Türkiye'de oturma izni bulunan Gambiya, Senegal, Sudan ve Zambiya uyruklu Afrikalı işçiler aldı. İşçiler 200- 250 TL arasında değişen yevmiye ile çay topluyor.

Antalya'da yaşayan ve 3 yıldır çay toplamak için Rize'ye gelen Senegalli Abdülhamit Baa (23) futbolcu olmak için Türkiye'ye geldiğini belirterek, 'Maalesef futbol kulübü bulamadım. Arkadaşlarım vasıtası ile burada çay işçisi arandığını öğrenince geldim. 3 sezondur geliyorum, çay topluyorum. İlk geldiğimde çay toplamayı hiç bilmiyordum, yavaş yavaş öğrendim, şimdi iyi çay topluyorum' dedi.

'7 yıldır Türkiye'deyim, iki sezondur Rize'ye çay toplamaya geliyorum'

'7 yıldır Türkiye'deyim, iki sezondur Rize'ye çay toplamaya geliyorum'

Senegalli Osman Sisi de (40), '7 yıldır Türkiye'deyim, iki sezondur Rize'ye çay toplamaya geliyorum. Artık çay toplamayı öğrendim, arkadaşlarım da gelecek, onlarla beraber bu sezon da çay toplamaya devam edeceğiz' diye konuştu.

Senegalli Osman Mosek ise (22) ilk kez geldiği Karadeniz'de bir haftadır çay topladığını söyleyerek, 'Öğreniyorum, çok zor değil, arkadaşımda bana öğretiyor' ifadelerini kullandı.

Çaykur genel müdürü, çayın nasıl toplanacağını anlattı

Çaykur genel müdürü, çayın nasıl toplanacağını anlattı

Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim bahçeye girerek çayın nasıl toplanması gerektiğini anlattı. Kendisinin de çay üreticisi olduğunu ve günlük 300 kiloya kadar çay toplayabileceğini söyleyen Alim, 'Ne kadar kaliteli çay elde edersek, değeri de o kadar yükselmiş olacak. Kaliteden ödün vermeyeceğiz. Çayı toplarken yeşil tabana üzerinde kalacak. Çay toparken yeşil tabaka değil de odunsu kısma kadar inildiği zaman filiz açmaz. Filiz açmayınca kalite olmaz. Üst kısımları toplayacağız ve üst tabaka yeşil kalmalı. Böyle olunca ikinci sürgün daha verimli gelecek. Derinden toplanırsa filiz artmaz, yapraklaşacak. Kalite düşecek böylece bitki de zarar görecek' diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
6
4
2
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
xxx

Türkiyede bu kadar işsizlik varken mevsimlik mülteci alınması ne kadar mantıklı. Bir türk işçisi çalışıp alsa o parayı, o para ülke içinde kalacak ve ekonomi... Devamını Gör

Anıl Aslancan

İyi niyetli düşünüyorsun, güzel de yapıyorsun ama bizimkiler çay toplamak istiyor mu peki? Bunu bilmek lazım.

Pasif Kullanıcı

Biz yabancı yurttaşlarımızı çok seviyoruz nede olsa Venezuelaya mask(okain)e kiti gönderdik

safirmavideniz

Neden ülkeye gelen tüm mülteciler Müslüman kökenli , Afrika'da başka dinden ulus yok mu ? Bir ülke neden kasıtlı olarak belli dinden mülteci tercih eder ?