Türkiye Uzay Ajansı Resmen Kuruldu: 'Türkiye'nin Milli Çıkarları Uzayda da Gözetilecek'

 > -
Abone ol

Türkiye Uzay Ajansı'nın kuruluşuna ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Milli çıkarlarımız uzayda da gözetilecek" dedi.

AA'da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararla, Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluş, görev ve yetkilerine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. Ajans, Cumhurbaşkanınca belirlenen politikalar doğrultusunda "Milli Uzay Programı"nın hayata geçirilmesi için çalışmalar yürütecek.

NASA'da çalışmalarını yürüten astrofizikçi Dr. Umut Yıldız: "Nihayet kuruldu!"

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir: "Her alanda bağımsızlık en büyük hedefimiz"

"20 yıllık rüya gerçek oldu"

Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasıyla 20 yıllık rüyanın gerçek olduğunu belirten Bakan Mustafa Varank, "Bu kurum, dışa bağımlı olmayan rekabetçi bir sanayinin geliştirilmesine zemin hazırlayacak. Türkiye'nin milli çıkarları uzayda da gözetilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Ajans Yönetim Kurulu 7 üyeden oluşacak

Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu, başkan dahil 7 üyeden oluşacak. Yönetim Kurulu, Ajansın en üst karar organı olacak ve Ajansın Başkanı, Yönetim Kurulunun da başkanı olarak görev yapacak.

Başkan dışındaki Yönetim Kurulu üyelerinin görev süresi üç yıl olacak. Görev süresi biten üyeler yeniden seçilebilecek. Başkan yardımcılarından Yönetim Kurulu üyeliğine atananlardan görevleri herhangi bir nedenle son bulanların Yönetim Kurulu üyelikleri de sona erecek.

Sosyal medyadan ise uzay ajansının kurulmasına farklı tepkiler geldi...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir