Hükümetin Yüksek Fiyatlara Aldığı Önlem: Türkiye Patates ve Soğan İthal Edecek...

 > -

Soframıza koyduğumuz birçok yiyecek ithal ediliyor. 2017 yılı kayıtlara Türkiye için tarım ithalatının 'altın yılı' olarak geçti. İçinde bulunduğumuz dönemde gördüğümüz kadarıyla hangi gıda ürününün fiyatı yükselirse ithalat kapısı açılıyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son günlerde fiyatı hızla yükselen soğan ve patateste ithalata izin vereceklerini açıkladı.

NTV'nin sorularını yanıtlayan Zeybekci, soğan ve patates fiyatında yükselişe değindi ve şöyle konuştu:"Enflasyonla mücadelede çok güçlü adımlarımız olacak. Soğan-patates fiyatlarıyla ilgili aşırı oynaklık görüyoruz. Konuyla ilgili müdahalemiz başladı. Tarım Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı olarak bakıyoruz. Bu ürünlerin ithalatına müsaade edeceğiz. Soğan ve patatesin Türkiye'ye gireceği miktar ve ülke belli. Soğan, patates fiyatında spekülasyona izin vermeyiz. Genel bir müsaade şeklinde olmayacak, kısıtlı miktardabir paket şeklinde olacak."

ATV - A Haber ortak yayınında konuşan Başbakan Binali Yıldırım ise soğan ve patates fiyatlarındaki artışa ilişkin "Spekülasyondan öte bir şey değil"dedi.

Yıldırım, fiyatlardaki artışın spekülatif olduğunu ifade ederek, "Soğan ve patates fiyatlarındaki artış spekülasyondan öte bir şey değil. Göreceksiniz birkaç gün sonra böyle bir meseleyi konuşmayacağız" dedi.

Patates fiyatları geçen seneye göre yüzde 75 artarken, soğandaki artış yüzde 400'ü buldu.

Yanlış Duymadınız: Bir Adet Patatesin Fiyatı 1 Lira Oldu! - onedio.com
Yanlış Duymadınız: Bir Adet Patatesin Fiyatı 1 Lira Oldu! - onedio.com

Gelişme sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir