Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'nin Yeni 'Sakin Şehri' Eğirdir! İşte Ülkemizden Sükûnet Vahası 12 Şehir

 > 
3bPAYLAŞIM

'Sakin Şehir' anlamında kullanılan ve kurulduğu ilk yıllarda İtalyan kentleri arasında yaygınlaşan Cittaslow hareketi, şimdi 30 ülkede 209 üyeye sahip. Cittaslow'un manifestosu şöyle başlıyor: "Bizi hızlanmaya zorlayanlar var. Direniyoruz!"

Son olarak Isparta'nın Eğirdir ilçesi için yapılan başvurunun da kabul edilmesiyle ülkemizdeki Sakin Şehir sayısı 12'ye yükseldi.

Bu videomuzda, birbirinden güzel ve sakin şehirlerimizi derledik...

Eğirdir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, başvurularının olumlu sonuçlanmasıyla Eğirdir'in Türkiye'nin 12. sakin şehri olduğu bildirildi. 

Eğirdir'e "Sakin Şehir" sertifikası, 3-5 Şubat arasında Artvin'in Şavşat ilçesinde düzenlenecek Cittaslow Türkiye Koordinasyon Komitesi toplantısında verilecek.

Peki bir kent bu unvanı nasıl alabiliyor?

Cittaslow felsefesi; yaşamın, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanmasını savunuyor. 

Cittaslow hareketi, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendine yeten, sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ama aynı zamanda alt yapı sorunları olmayan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojinin kolaylıklarından yararlanan kentlerin gerçekçi bir alternatif olacağı hedefiyle çıktı.

'Sakin Şehir' unvanının verilmesi için nüfusun 50 binin altında olması, Cittaslow felsefesine uygun hareket etmesi; çevre, alt yapı ve kentsel yaşam politikaları gibi ana başlıklardan oluşan 70 kriter var.

Tabii sunulan başvuru dosyası üzerinden yapılan değerlendirmeden de geçer puan alınması gerekiyor.

Bu arada Türkiye'nin ilk sakin şehri Seferihisar ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cittaslow'un Uluslararası Başkan Yardımcılığı ile Türkiye Koordinatörlüğü görevini üstleniyor.

Daha detaylı bilgilere cittaslowturkiye.org adresinden erişebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir