Türkiye’nin Cinsiyet Eşitliği Karnesi: 144 Ülke Arasında 130. Sıradayız

 > 
324PAYLAŞIM

Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı tahmine göre, kadınlar ve erkekler arasındaki ekonomik eşitsizlik, 170 yıl daha devam edecek. Ayrıca kadın ve erkekler arasındaki eşitliğinin ülkelere göre değerlendirildiği raporda Türkiye ancak 130. sırada yer alabildi.

Ekonomideki cinsiyet eşitsizliği hakkında açıklama yapan İsviçre merkezli Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tahmininde değişikliğe gitti. 2015’te ekonomide kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizliğin 118 yıl sonra ortaya kalkacağını belirten WEF, bu konudaki ilerlemenin yavaşladığını ifade ederek süreyi 170 yıla çıkardı. Bu durumda WEF’e göre ekonomideki cinsiyet eşitsizliği, 2186’ya kadar devam edecek.

Dünya Ekonomik Forumu Yönetim Kurulu üyesi Saadia Zahidi, “Bu tahminler kaçınılmaz akıbeti göstermiyor. Şu anki gelişme durumunu yansıtarak eylem çağrısı görevi görüyorlar” dedi.

Cinsiyetler arasındaki eşitlikte Kuzey Avrupa ülkeleri ilk sıralarda yer alırken İran, Suudi Arabistan ve Yemen son sıralarda bulunuyor

WEF, 144 ülkedeki araştırmasında cinsiyetler arasında eğitim ve sağlığa erişim, ekonomik katılım ve fırsat ile siyasi güç eşitliğine baktı. Değerlendirmede İzlanda ve Finlandiya en üst sıralarda yer alırken, en dipte Yemen, Suriye, Suudi Arabistan ve İran bulunuyor.

Ruanda 5’inci, Türkiye 130’uncu

Dünyada en fazla parlamenter kadın oranına sahip olan ve çalışan kadın oranının erkeklerden fazla olduğu Ruanda, listede 5. sırada yer bularak dikkat çekti.

WEF’in raporunda ekonomik katılım ve fırsatın yanı sıra siyasi güç bakımından cinsiyet eşitliğinden uzak gözüken Türkiye ise 130. sırada yer aldı.

Türkiye’de kadınların yüzde 46’sı güvencesiz

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de çalışan kadınların yüzde 46’ya yakını resmi kayıtlarda yok. Yani, neredeyse çalışan her iki kadından biri kayıt dışı. Ne sigortaları, ne emeklilikleri var. Erkeklerde bu oran yüzde 29 seviyesinde.

'Türkiye'de Çalışan Her İki Kadından Biri Resmi Kayıtlarda Yok' - onedio.com
'Türkiye'de Çalışan Her İki Kadından Biri Resmi Kayıtlarda Yok' - onedio.com

Kadınların eğitim oranı ile 2015 yılı raporunda küresel çapta 105’inci sırada gelen Türkiye, bu yıl 109'uncu sıraya geriledi.

Kadınların 5 Aralık 1934’te seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu Türkiye, kadın milletvekili oranında 125’inci sırada yer alırken, Ruanda 1’inci sırada bulunuyor.

Meclis’teki 550 milletvekilinden ise yalnızca 81’i kadın.

Al Jazeera, DW, AFP ve Reuters 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir