Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'den Adalet Manzaraları: Hakim Şikayetçisi Olduğu Davaya Baktı!

Türkiye'den Adalet Manzaraları: Hakim Şikayetçisi Olduğu Davaya Baktı!

Emre Ordu
30.05.2019 - 18:00 Son Güncelleme: 31.05.2019 - 08:53

İzmir'de bir hukuk skandalı yaşandı. Mahkemede zabıt katibi olarak görev yapan G.Ö., kendisine mobing uyguladığı gerekçesiyle hakim F.T.'den şikayetçi oldu. Ancak şikayet dilekçesinde hakaret içerikli ifadeler kullanınca kendisi aleyhine dava açıldı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianame hakim F.T. tarafından kabul edildi. Ve kendisinin şikayetçi olduğu davanın ilk duruşmasını da yönetti. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kınık Adliyesi'nde Asliye Ceza ve Sulh Hukuk Mahkemeleri'nde zabıt katibi olarak görev yapan 2 çocuk annesi G.Ö.(31), 16 aydır birlikte çalıştığı Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi F.T. (27) hakkında kendisine mobing uyguladığı iddiasıyla şikayet dilekçesi verdi.

'Kamu görevlisine hakaret' suçundan dava açıldı

'Kamu görevlisine hakaret' suçundan dava açıldı

Ancak İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere Kınık Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği dilekçesinde 'Dengesiz', 'Ruh hastası kadın', 'Hakimim ruh hastası', 'Sanki uyuşturucu kullanmış insanlar gibi', 'Gözleri dönmüş' şeklinde ifadeler kullanınca 'sanık' oldu. Bergama Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı, dilekçedeki ifadeler üzerine Kınık Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık da G.Ö. hakkında 'kamu görevlisine hakaret' suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Kınık Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi F.T. şikayetçisi olduğu iddianameyi kabul ederek, davayı açtı. Ardından da tensip zaptı düzenledi ve kendisine de 21 Mayıs'a verdiği duruşma günü için davetiye çıkardı. G.Ö.'nün savunmasının ise yaşadığı Bergama'daki, Bergama Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi tarafından alınması için talimat yazdı.

Hem hakim hem müşteki oldu

Hem hakim hem müşteki oldu
İçeriğin Devamı Aşağıda

F.T., geçen 21 Mayıs günü görülen ilk duruşmada hem müşteki hem de hakim olarak yer aldı.  G.Ö.'nün avukatı Erdem Karamemiş'in de katıldığı duruşmada, müşteki-makim, duruşma zabtına tebligatların taraflara ulaştığını, yazılan talimatlara yanıt verildiğinin görüldüğünü geçirdi.

"Bu bir hukuk skandalı"

"Bu bir hukuk skandalı"

Daha sonra söz alan G.Ö.'nün avukatı Erdem Karamemiş, davaya aynı zamanda müşteki olan hakiminin bakacağını duruşmadan bir gün önce öğrenip, itiraz dilekçesi verdiklerini belirterek, 'Dilekçemizde reddi hakim talebinde bulunmuştuk. Bunun değerlendirilmesini talep ederim. Yedi günlük yasal süre içerisinde, 'hakimin yasaklılık sebeplerinden dolayı' reddi hakim talebinde bulunduk. Mahkemece iddianamenin kabul edilmesi, ayrıca tensip zaptı hazırlanarak bizzat hakimin kendisini duruşmaya davet etmesi, başlı başına hukuk skandalıdır. Bu konuya ilişkin de yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız' dedi.

Reddi hakim talebini kabul edip dosyadan çekildi

Reddi hakim talebini kabul edip dosyadan çekildi

Hakim F.T. reddi hakim talebini kabul ederek, dosyadan el çekti. Dosyayı, davaya bakacak mahkemeyi tayin etmesi için Bergama Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Ne yazdığımı bilemez haldeydim, psikolojimi bozdu"

"Ne yazdığımı bilemez haldeydim, psikolojimi bozdu"

Yaklaşık 2,5 yıldır zabit katibi olarak görev yapan ve yaşananların ardından Bergama Adliyesi'nde görevlendirilen G.Ö. 'Hakim bana mobbing uyguluyordu. Dilekçe yazdım. Üzerimdeki baskıdan ve mobingten dolayı dilekçede hakaret içerikli ifadeler kullandım. O kadar çok mobbing uyguluyordu ki, ne yazdığımı bilemez haldeydim. Psikolojimi bozdu' dedi.

"Suçtan kendisi zarar görmüşse, hakimlik görevini yapamaz"

"Suçtan kendisi zarar görmüşse, hakimlik görevini yapamaz"

İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel ise müşteki konumunda olan hakimin, davaya bakamayacağını, dosyayı, kendisine gelir gelmez iade etmesi gerektiğini söyledi. Yücel, 'Hem şikayetçi hem de karar verici aynı yerde olur mu? Kanunda, hakimin davaya bakamayacağı hallere ilişkin açık düzenleme var. Burada hakimin, iddianameyi kabul etmeden çekilmesi gerekirdi. Böyle bir dosyaya bakamaz. Hakim suçtan kendisi zarar görmüşse, hakimlik görevini yapamaz. Şikayetçisi kendisi, zarar göreni de kendisi. Ayrıca karşısındaki sanık adil yargılandığına ilişkin güvenceyi nereden bulacak? Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Hiçbir hukuk düzeni, hiçbir hukuk sistemi bunu kabul etmez. Karar vericinin bizzat olayın mağduru olduğu durumda, o davadan çekilmesi gerekiyor. İddianame kendisine geldiğinde iade etmesi gerekirdi' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
99
77
61
27
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kzlt

Pencereden at beni in aşağı tut beni..Talep olmasa bile çekilmek zorunda şaka gibi. Saçmalık düzeltilmiş ama harcanan zaman mesleki yeterlilik kendi koyuyor ... Devamını Gör

susuyuyorum

ülkenin mahkemelerini de adaletini de siktiler... gel de yaşa!!

Sema candelen

oglum hakim yasaklı degil mi kendi davasina karisinin cocugunun evlatliginin falan davasina bakamaz yasaklidir ya?! kafaniz mi guzel amk noluyor anayasa degi... Devamını Gör

CEM

dinle ılgım olmasa da bir idareci olarak dıyorum ki ; senın bizle buldugun kafa gibi biz de senle kafa buluyoruz dilara ünal ,orantısız mı geldi ? Nerede hat... Devamını Gör