Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'deki Kadına Şiddetin Belgeseli "Ölümüne Boşanmak" İngiltere'nin Oscar Adayı Oldu!

Türkiye'deki Kadına Şiddetin Belgeseli "Ölümüne Boşanmak" İngiltere'nin Oscar Adayı Oldu!

GNS
29.11.2021 - 18:21

Türkiye'deki kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini ele alan, İngiliz yönetmen Chloe Fairweather'ın çektiği belgesel 'Ölümüne Boşanmak', İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film kategorisinde Oscar adayı olarak gösterildi. Belgeselin tamamlanması yönetmenin 5 yılını almıştı. Belgeselde konu edinilen içerikler Türkiye’deki Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından açılan davalar arasından seçildi. İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İngiliz yönetmen Chloe Fairweather'ın, Türkiye'deki kadın cinayetleri ve kadına şiddet vakalarını konu edindiği belgesel filmi Ölümüne Boşanmak, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film kategorisinde Oscar adayı gösterildi. İşte haberin detayları...

Ölümüne Boşanmak İngiltere'de Oscar Adayı

Ölümüne Boşanmak İngiltere'de Oscar Adayı

Türkiye’deki aile içi ve kadına yönelik şiddeti örnekleriyle konu alan Ölümüne Boşanmak filmi, 25 Kasım'da İngiltere'de gala yaptı. Belgesel film, İngiltere'den “En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film” kategorisinde Akademi ödüllerine aday gösterildi.

Guardian'da yer alan habere göre, İngiliz yönetmen Chloe Fairweather ve yapımcı Sinead Kirwan tarafından 5 yıl gibi bir sürede çekilen belgesel, her üç kadından birinin aile içi şiddete maruz kaldığı Türkiye'de kadına karşı şiddet ve cinayetlerin kurbanlarının yanı sıra buna karşı mücadele eden kadın hareketini de yakından takip ediyor.

Filmin Türkiye'de Çekilmesi Çok Riskliydi

Filmin Türkiye'de Çekilmesi Çok Riskliydi

Filmin galasında, Yapımcı Sinead Kirwan ile tanıştıktan sonra belgeseli çekmeye karar verdiklerini belirten Fairweather, “Filmi bitirmenin mümkün olmayacağını hissettiğim birçok zaman oldu” ifadelerini kullandı. Fairweather sözlerine şöyle devam etti: “Sinead'in orada olmasının iyi yanı buydu. Birimiz düştüğünde, diğerimiz ona cesaret veriyordu. Filmin Bafta'nın Oscar adayı seçilmesine çok sevindim. Bu çok önemli bir hikaye olmasına rağmen, Türkiye'deki yapımcılar tarafından Türkiye'de çekilmesi çok riskli olurdu.”

Belgesel filme konu olan kadına şiddet olayları, Türkiye’deki Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun açmış olduğu davalar arasından seçildi. Belgeselin merkezinde, filmin içinde hikâyeleri/davaları geçen Kübra ve Arzu'nun yanı sıra diğer birçok kişinin gördükleri şiddet karşısında eşlerine karşı suçlamada bulunmalarına yardımcı olan ve kampanya yürüten avukat ve aktivist İpek Bozkurt'un çalışmaları yer alıyor. Bu hafta sonu belgeselin galası için İngiltere'de bulunan Bozkurt, Observer'a Türk ceza-adalet sistemindeki önyargılara karşı savaşmaya kararlı olduğunu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nda hayatta kalan kadın ve ölen kadınların aileleri için gönüllü olarak çalıştığını söyledi.

İstanbul Film Festivalinde Yayınlanmadı

İstanbul Film Festivalinde Yayınlanmadı

'Ölümüne Boşanmak' belgeseli, bu seneki İstanbul Film Festivali seçkisine “politik atmosfer' gerekçesiyle alınmadı. Susma Platformu'na konuşan belgeselin yaratıcı yapımcılarından Seda Gökçe ve Özge Sebzeci, filmin seçkiye alınmama sebebini şöyle açıkladı:

'Alınmama nedeni olarak bize 'şu anki politik atmosfer[den dolayı]' açıklaması verildi. Bizim derdimiz Türkiye seçkisine alınıp alınmaması değildi, daha çok insana ulaşmasıydı. Biz filmi Türk yapımı olarak tanımlamıyoruz, dolayısıyla Türkiye Belgeselleri yarışmasına alınması gibi bir iddiamız da yoktu. 'Başvuralım, gelen yanıta göre durum şekil alır' demiştik, izlensin istemiştik. Seçkiye alınmadı ama 'bu bir Türkiye yapımı değil' diye gayet temiz bir gerekçeyle işin içinden çıkabileceklerken; filmi beğenmiş olmalarına rağmen – böyle paylaştılar düşüncelerini- 'bugünkü politik atmosferde bu filmi yayımlamaya cesaret edemiyoruz' dediler.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın