Türkiye'deki Erkeklerin Arkalarına Bakmadan Kaçtığı, Okan Bayülgen'e de Kapak Olacak Nadir Görebileceğiniz Bir 'Ev Erkeği' Örneği

1.1bPAYLAŞIM

Anne eve ekmek getiriyor, baba çocuklara bakıyor... Hayal değilmiş!

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=Y8BKg59h...

Okan Bayülgen'in programında çocuklarıyla ilgilenen babalarla ilgili yaptığı "gerzek" yorumu bi' hayli canımızı sıkmıştı.

Hatta işi biraz abartıp yaratılış konusuna da girerek konuştukça batmıştı. İşte bununla birlikte aklımıza "ev erkeği" kavramını irdelemek geldi. Bir örnekle birlikte ne olduğuna ve ülkemizde bir gerçekliği olup olmadığına birlikte bakalım istedik.

Öncelikle Türkiye'deki erkeklerin arkalarına bakmadan kaçmaya çalıştığı "ev erkekliği" dünyanın birçok yerinde oldukça yaygın. İnsanlar, evlilik gerçekleştiğinde salt yükün kadında olmaması gerektiğini hele ki çocuk doğduğunda bütün sorumluluğun kadına yüklenmemesi gerektiğini çok iyi biliyor.

Ülkemizde bunun bilincinde olan az da olsa insan da var. Sizi bu farkındalığa sahip bir aileyle tanıştıracağız. Fotoğrafta gördüğünüz baba, bir ev erkeği. Evin temizliği, çocukların bakımı, gezdirmesi, oynatması ondan soruluyor.

Bu anne baba çocukları doğduğunda kimin bakacağını oturup konuşmuşlar ve babanın bakmasını uygun görmüşler. Şu an anne çalışıyor, baba da evle ilgileniyor.

Anne olmak gibi baba olmanın da öğrenilen bir şey olduğunu düşündüğü için de kabul eden baba, çok doğru bir karar aldıklarını ve mutlu olduğunu söylüyor.

Çevresindeki kadınların, eşlerinin çocuklarla hiç ilgilenmediği için isyan ettiklerini ve bazı teyzelerin eskiden böyle şeyleri ayıp olarak gördüklerini söylediklerini anlatıyor.

Bazı babaların televizyon karşısında çocuğuyla birlikte oturmasını vakit geçirmek olarak algıladıklarını bunun çok büyük bir yanlış olduğunu da ekliyor.

İletişim kurmanın öneminden de bahsediyor.

Ev erkeği baba, toplumsal cinsiyet rollerini kırdığımızda, kız çocuğuna tornavida verip erkek çocuğunu da ev işleriyle ilgilenmesi için teşvik ettiğimizde en azından önümüzdeki jenerasyonlar için bir faydamız olabileceğini düşünüyor.

Çocuğuyla vakit geçirmenin gerzeklik olduğunu, babaların numara yaptığını düşünenlere de böylelikle bu babamız kapak olsun.

Çocuk ve ev bakımının erkekle bağdaşmadığı, çocuk doğduğunda bakacak kişinin bile sorgulanmadığı ülkemizde umarız ki bu örneklerle sık sık karşılaşırız. Bu zor da değil. Neden ev erkekleri artmasın ki?

Kadının eve ekmek getirmesi, erkeğin çocuk ve ev bakımını üstlenmesi utanılacak bir durum değil. Lütfen bunu aklınızın bir köşesine yazın. Bırakın eskideki o çağ dışı kuralları... Çocuğunuzla iletişim kurun, elinden tutun!

Ev erkeği bu babanın anlattıklarını bu videodan da dinleyebilirsiniz.

Sizin düşünceleriniz neler? Yorumlarda buluşalım!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozan-karadag

Her bokta da aslan örneği, bayılıyorlar kendilerini aslanla kıyaslamaya. Bu bile ne kadar ataerkil düşündüğünün göstergesi.

bbbbb

Okan Bayülgen gibi birini ciddiye alan var mı gerçekten. Bu adam beni fena irite ediyor.

ahmet.burma.9

Eşimle birlikte çalışıyor, birlikte yemek yapıyor, birlikte yeyip birlikte topluyoruz. Geri kalan vaktimin %90'ını 4 yaşındaki oğlumla geçiriyorum. Temizlik, kahvaltı hazırlama vs. Arada eşim arkadaşlarıyla vakit geçiriyor. Ben de vakit buldukça haftada bir akşam dışarı çıkıyorum. Son iki senedir hayatım böyle. Gayet memnunum. Okan Bayülgen atanamamış entellektüel gibi sıkıyor yine.

bayan-sinir

Ne kadar da güzel...

erdem-a.

Bu şey değil mi ya? cenk & erdem'deki erdem?

Görüş Bildir