Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

13 Maddede Türkiye'de Gıda Mühendisi Olmak

-
Abone ol

1. "Ne iş yapıyorsun ki sen şimdi?" yaklaşımları

Ne iş yaptığınızı, nerelerede çalıştığınızı, nasıl çalıştığınızı anlatmanız çok zor olabilir ve bunu karşınıza çıkan her insanda tekrarlamak zorunda kalabilirsiniz. Giderek kabusa dönüşen bir durumdur. Artık bıkkınlıkla "valla bişey yapmıyorum ben abi yaaa" haline gelir.

2. "Gıdanın mühendisi mi olur yaaa" tavırları

Hayır teyzelerin, amcaların söylemesi o kadar koymaz da okumuş cahillerin bunu dile getirmeleri sinemizde bir yaradır.

3. "Ha sen şimdi aşçısın yaniiiii" tespitleri

He aynen he. O kadar şey anlatırsın söylediğine bak. Onca insan anlayamamış sen anladın, aferin, tebrikler!

4. "Şimdi biz ne yiyelim, ne yemeyelim??" soruları

Tamam başlarda keyifli gelebilir bu tarz soruları cevaplamak ama zamanla soranlara zıkkımın türevlerini yemelerini söylemek isteseniz de yüzünüzde bir tebessüm mantıklı açıklamalar yapmaya çalışmak zorlaşır.

5. "İşsiz kalacak bu çocuk" bakışları

Kalacak kesin, kesin işsiz kalacak!

6. "Bu şimdi ne iş yapıyor ki burda???"

diye başlayan "sabahtan akşama kadar oturuyor" diye devam eden fabrikadaki çalışan işçi kardeşlerimizin sohbetlerinin favori konusu bizleriz. Zaten biz ne yapıyoruz ki ha varlığımız ha yokluğumuz. Özellikle yeni mezunsanız, hele bi de hatunsanız fabrikada mühendis olarak gezinen, yandınız, ciddiye alınmanız imkansıza yakın.

7. Ağzı olan herkesin sizin mesleğinizle alakalı konularda konuşması

Maşallah bizler kendi kendimize hastalığımızı da teşhis ederiz, ne yiyeceğimize, nasıl yiyeceğimize, neyin kötü, neyin iyi olduğuna da karar veririz. Hadi bunu benim annelerim, teyzelerim, halalarım günlerde yapar da koskoca yaşlı başlı insanlar (özellikle doktorlar) çıkıp televizyonlarda ahkam keser mi, keser, kesiyor işte

8. "Hadi ordan, sen mi iyi bileceksin ben mi?!" azarlamaları

Sevgili annelerimiz, anneannelerimiz, teyzelerimiz, halalarımız yıllardır kendi bildikleri gibi yapmışlar. Ölmüş müsüün?? Gayet de sağlıklı büyüdün. O zaman karışma işlerine.

9. "Yurtdışında yok abi bunlardan, bi' Türkiye'de var." şuursuzlukları

Valla gereksiziz biz arkadaşım haklısın çok haklısın. Ha bi de yurtdışındaki food technologist arkadaşlarda gereksiz.

10. "Bir gıda mühendisinin işini herkes yapar." mantıksızlığı

Sektör zaten yeterince sıkışıkken bir de aynı işleri yapabiliyormuşuz gibi düşünülen ziraat mühendisi, veteriner, kimya mühendisi, biyolog, kimyager vs meslek grubu arkadaşlarla aynı pozisyonlara girmeye çalışılınca evlere şenlik durumlar oluşuyor.  tabi zaten biz neden okuruz bi onca yıl veteriner abilerimiz ablalarımız her şeyi bizden iyi yapar evelallah.

11. KPSS, devlet, atanma falan filan

E yukarıdaki maddede varken hali hazır da boş hayaller tabi bunlar.

12. Maaşlar

O konulara hiç girmeyelim bence.

13. Bi' de olumlu tarafından bakalım

Yaşadığınız, yaşayacağınız bütün zorluklara rağmen mesleğinizi sevmenin, severek yapmanın tadı bir başkadır tabi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lxx

tespitler çok yerinde olmuş bikaç tane de ben ekleyeyeyim: 14. Sektörden, prosesten ve gıda teknolojisinden bihaber medyatik doktorların hiçbir klinik çalışma yapmadan, hiç bir kanıtları olmadan televizyonlara çıkıp "pastörize süt kanser yapıyor" diyebilmeleri ve daha kötüsü cahil insanların bu tür iddiaları ciddiye alması 15. Şifacı, herbalist, bitki bilimci ve üfürükçü tiplerin "gıda mühendisliği diye bir dalın olması hayret vericidir. çünkü "gıda" mühendislik ürünü değildir. anlık, mevsimlik tüketilmesi gereklidir." gibi akıl yoksunu ifadeler kullanmaları 16. Özel sektör işvereninin asgari ücretten daha düşük maaşla mühendis çalıştırma girişimleri, ayrıca mühendisten hem işçi hem teknisyen hem muhasebeci hem de makineci performansı beklemeleri.

Görüş Bildir