Görüş Bildir
Haberler
‘’Türkiye’de Bilim mi Var?’’ Diyenleri Şaşırtacak 10 Mühendislik Harikası ve Mühendisleri

‘’Türkiye’de Bilim mi Var?’’ Diyenleri Şaşırtacak 10 Mühendislik Harikası ve Mühendisleri

Aslında gururlanmamız gereken çok şey var. 😌

1. Edge Teknolojisi

1. Edge Teknolojisi

Bazen cep telefonlarınızda 4G yerine E işareti çıktığına şahit olmuşsunuzdur. Bu işaret 2.5G Edge teknolojisini ifade ediyor. Ericsson tarafından geliştirilen 3G öncesi baz istasyonlarının çoğunda bu işlev bulunuyor. Ericsson’un kullandığı bu teknoloji, Profesör Hüseyin Arslan imzasını taşıyor.

2. Wi-fi Çipleri

2. Wi-fi Çipleri

Wi-fi üzerinden internete bağlantı artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Tüm yeni telefonlar, televizyonlar ve bilgisayarlar bildiğimiz gibi wifi bağlantısına sahip. Bu alandaki en büyük şirket ise ABD’li Qualcomm. E hani burada Türk imzası nerede diyebilirsiniz. O zaman şöyle devam edelim, Qualcomm’un wifi çipleri bir Türk tarafından tasarlanmıştır. Evet, dünya devi bir şirketin kulandığı çiplerin tasarımına en büyük katkıyı Yrd. Doç Dr. Hakan Doğan yapmıştır.

3. F-16 Radar Sinyali

3. F-16 Radar Sinyali

F-16 ve benzeri uçaklar için radar sinyali, çevrede ne var sorusuna yardımcı olur. Yani diyebiliriz ki bu uçakları önemli kılan ve vazgeçilmez yapan şeylerden birisi de aslında bu sinyallerdir. Hâlâ Harley Vega System tarafından üretilen ve F-16’larda kullanılan bu sinyalin üreticisini yabancı birisi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yrd. Doç. Dr. Kemal Özdemir ürettiği radar sinyali ile adımızı askeri alanda yükseklere taşımaya devam ediyor.

4. 5G Bizden Sorulur

4. 5G Bizden Sorulur

3G’yi biliyorduk, artık 4.5G’yi de biliyor ve kullanıyoruz. Dünya 5G’ye geçti bile. Yeni nesil kablosuz haberleşme sistemlerini öncekilerden ayıran en önemli husus, haberleşmede kullanılan dalga formunun tasarımıdır. 5G sistemleri çok yüksek veri hızlarında çalışacağından, dalga formunun tasarımı çok kritiktir. Bu teknik bilgiden sonra iyi habere gelince; ismi lazım değil, Güney Koreli teknoloji devlerinden biri, Prof. Hüseyin Arslan’ın tasarladığı ve patentlediği dalga formunu 5G sistemlerinde kullanmak üzere aldı, daha ne olsun...

5. Uzayda Biyolojik Görüntüleme

5. Uzayda Biyolojik Görüntüleme

Uzaydaki yerçekimsiz ortam kas erimesine neden olmaktadır. Yer çekimsiz ortamda kas hücrelerini anlık görüntüleyen sistemler ile ilk defa kas erimesinin nedenleri Avrupa Uzay Ajansı tarafından araştırılıyor. Ve bizi gururlandıran güzel haber: Bu sistem bir Türk bilim adamı Yrd. Doç Dr. M. Fatih Toy tarafından geliştiriliyor ve kendisi tarafından Zero G uçuşlarında test ediliyor.

6. Holo Tomografik Mikroskop

6. Holo Tomografik Mikroskop

Hücreler şeffaf olduklarından mikroskoplarla görüntülenmeleri zordur, bu nedenle klasik olarak hücreler cansızlaştırılıp boyanarak görüntülenmektedir. Holografik Tomografi kullanılarak ise hücreler boyanmadan, tüm detayları ile izlenebiliyor. Tıp dünyası için bir devrim niteliğindeki bu buluş da bu toprakların yetiştirdiği bir bilim insanına ait: Yrd. Doç. Dr. M. Fatih Toy.

7. F-Serisi için Transponder Sinyali

7. F-Serisi için Transponder Sinyali

F-16 ve benzeri uçaklar için transponder tasarımı uçakların dış dünya ile haberleşmelerini sağlar. Bu sistemler hem yüksek frekanslı hem de geniş bantlıdır. Peki, halen Harley Vega System tarafında üretilen ve F-16 uçakları için hayati bir öneme sahip bu transponder’ı kim buldu dersiniz? Biz söyleyelim, Türk Profesör Ercüment Arvas.

8. Pasif Radar

8. Pasif Radar

Radarı biliyoruz da 'Pasif Radar' ne oluyor, diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Sizin bildiğiniz radarlar sağa sola sinyaller göndererek tarama yapar, adeta ben buradayım diye bağırarak güvenlik açığı oluşturur. 'Pasif Radar' ise saman altından su yürüten tipler gibidir, etrafına sinyal yaymadan tehditleri ve havadaki aktiviteleri sezer. Bu sistemler için hem özel anten tasarımı hem de sinyal işleme algoritmaları gerekir. İşte ülkemizin de güvenliğine büyük katkı sağlayacak bu sistemi tasarlayan kişi, F16 savaş uçaklarına yaptığı büyük katkı sayesinde adını yukarıda zikrettiğimiz Prof. Ercüment Arvas ve ekibidir.

9. Askeri Telsiz Çipi

9. Askeri Telsiz Çipi

Her ülke askeri sistemlerinde güvenlik ve haberleşme için kendi sistemini geliştirir. Ülkemiz de bu alanda kendi çiplerini yeni yeni geliştirmeye başlamıştır ve şu an bu sistem genç bilim insanlarından Yrd. Doç. Dr. Hakan Doğan ve öğrencileri tarafından tasarlanıp test edilmektedir.

10. Video Transport Sistemi

10. Video Transport Sistemi

Ülkemizde yeni yeni optik tabanlı haberleşme ile evlerde artık televizyon internet ve ev telefonu, tek fiber hattı ile evlere servis verilmektedir. Geniş bantlı bu sistemlerin gerçekleştirilmesi için arka planda optik sinyallerini birleştiren, ayıran, gönderen, yükselten ve yöneten kompleks bir yapı vardır. Bu sistem CHPMax5000, halen ABD’de Arris tarafından kulanılmakta ve pazarlanmaktadır. Peki bu yapının sistem mühendisliğini bir Türk bilim insanının, Yrd. Doç. Dr. Kemal Özdemir’in yaptığını söylesek?

Peki tüm bu saydığımız bilim insanlarını bir araya getiren yer neresi?

Medipol Üniversitesi

Medipol Üniversitesi

Dünya bilimine yön veren isimler Medipol Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde. Eğer siz de dünyanın tanıdığı bilim insanlarından ders almak ve dünyanın konuşacağı donanımlara sahip bir mühendis olmak istiyorsanız Medipol Üniversitesi Mühendislik fakültesi sizi bekliyor.

Herkes mühendis olur ama Medipol Üniversitesi’nin hocalarından ders alarak mühendis olmak ayrıcalıktır. Çünkü Medipol’ün mühendislik mezunları karşısında herkes susar, deneyim ve alınan eğitim konuşur.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Afilsiz Afili

Konu, 'Türkiye'de bilim mi var?' değil, 'Türkiye'de bilime verilen önem mi var??'

Patatesli Ekmek

Başlıkta Türkler de mi yazıyor Türkiye mi anlayamadım? Yazımında sıkıntı yoksa pek katılamıyorum da:))

Mister No

Bi'kaç madde okuyup bıraktım. Güzel güzel yazmışsın, şu türk bu türk diye ama üretildiği yer hep yurtdışı, üretimini sağlayanlar hep yabancı.. Türk mühendisl... Devamını Gör