Türkiye ABD’den ‘Zeugma Mozaiği’nin Kayıp Parçalarını İstedi

 > -

Zeugma Mozaik Müzesi'ndeki en önemli eserlerden biri olan Maenad Mozaiği'ne ait parçalar ABD'den istendi. Geçtiğimiz yıllarda, mozaiklere ait 12 parçanın Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi tarafından zemin süsü olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

1965 yılında üniversite tarafından, bir sanat galerisinde satın alınan parçaların iadesine dair yapılan çalışmalardan sonuç alınamamıştı.

Bilimsel raporlara rağmen iade gerçekleşmedi

Sanat Karavanı'nda yer alan habere göre; mozaiklerin Türkiye kökenli olduğunu ispatlayan bilimsel rapor gönderilmesine rağmen üniversite yetkilileri raporu yetersiz bularak, mozaiklerin yurtdışına yasadışı çıkarıldığını ispatlayan doküman sunulmasını talep etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yıllardır süregelen görüşmelerden bir sonuç elde edilememesi üzerine, konunun UNESCO tarafından da gündeme getirilmesi için Dışişleri Bakanlığı’na başvurdu.

30 Yaşına Gelmeden Önce Görmeniz Gereken 50 Müze - onedio.com
30 Yaşına Gelmeden Önce Görmeniz Gereken 50 Müze - onedio.com

Çalınan parçaların büyük bölümü 'Çingene Kızı'na ait

Eski eser kaçakçıları tarafından tahribata uğrayan ve figürlerin çoğu çalınan, Çingene Kızı adıyla anılan mozaikte; kabarık saçlı, saçlarını enseden bağlanan bir eşarpla örten, kulaklarında halka küpeleri olan bir kadın canlandırılıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir