Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye 2015'te Apple'dan 10 Kişinin Kimlik Bilgisini İstemiş

 > 
5PAYLAŞIM

Apple, hükümetlerden gelen cihaz ve kimlik bilgileri talebiyle ilgili rakamlarını içeren Şeffaflık Raporu'nu yayınladı. Rapora göre Türkiye, 7'si 2015'in ilk yarısında, 3'ü ikinci yarısında olmak üzere toplam 10 Apple kullanıcısının kimlik bilgisini istedi. Apple ise yılın ikinci yarısında Türkiye ile sadece bir kişinin bilgilerini paylaştı.

Apple hükümetlerden gelen Apple cihaz ve Apple kimlik bilgileri talebiyle ilgili verilerini içeren Şeffaflık Raporu’nu yayınladı.

TeknoYO.com'da yer alan habere göre Apple‘dan 2015 yılının ikinci yarısında devlet kurumları ve yerel mahkemeler tarafından dünya çapında 50 ülkeden toplam 167 bin cihaz ile ilgili bilgi istendi.

En fazla bilgi isteyen ülke Polonya

Ülkelerin yerel kanuni düzenlemeleri çerçevesinde Apple’dan en fazla bilgi isteyen ülke 56 bin 447 cihaz bilgisi isteyen Polonya oldu. 

Polonya’yı, 31 bin 360 taleple Almanya, 27 bin 922 taleple Güney Kore takip etti. ABD’de bu sayı 16 bin 112 olurken, Apple’dan bilgi talep eden ülkeler arasında Türkiye de yerini aldı.

Buna göre Türkiye, yasal kurumlar aracılığıyla Apple’dan 272 cihaz hakkında bilgi istedi. Apple bu taleplerin yüzde 52’sine olumlu karşılık verdi. Türkiye’nin Apple’dan istediği cihaz bilgilerinin sayısı, 2015 yılının ilk yarısında 60 idi.

Türkiye 10 kişinin bilgisini talep etti, Apple bir kişiyi verdi

iPhoneiPadiPodMacBook ve Apple Watch ürünlerinin yanısıra iCloud, iTunes ve Game Centerile ilişkili resmi bilgi bilgi taleplerini içeren Apple’ın Şeffaflık Raporu’nda ülkelerin yasalar çerçevesinde istediği Apple kimlik bilgilerine (Apple ID) de yer verildi. 

Buna göre Türkiye geçen yıl 7’si yılın ilk yarısında, 3’ü ikinci yarısında olmak üzere toplam 10 Apple kullanıcısının kimlik bilgisini talep etti. 

2015’in ilk yarısında Türkiye’nin bu taleplerinin hiç birinde kullanıcı bilgilerini vermeyen Apple, yılın ikinci yarısında ise Türkiye ile sadece “bir” kişinin bilgilerini paylaştı. 

Apple’ın Şeffaflık Raporu'na aşağıdaki bağlantılar üzerinden erişilebiliyor:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir