Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk Televizyonlarının Gelmiş Geçmiş En İyi Dizisi Olan Ezel'i Unutulmaz Kılan 12 Özelliği

-

Elbette ki Ezel'i, Türk televizyonlarının en iyisi haline getiren birçok detay var... İşte, o detaylar.

1. İlk bölümün son sahnesi ile final bölümünün son sahnesi aynı olan tek dizidir.

Evet! Doğru duydunuz. Final sahnesi aslında ilk bölümün son sahnesidir. İlk bölümün son sahnesinde Ezel elini boynuna doğru götürüyor.

Ve final bölümünün son sahnesinde de aynı hareketi görmekteyiz.

Final bölümünün son sahnesinde de aynı hareketi yapan o kişinin Ezel olduğunu anlıyoruz. Final bölümünde kapıyı açanın kim olduğunun sırrını ilk bölümde aslında dizi bize apaçık belirtiyor. Ama bunun için dikkatli ve iyi bir Ezel izleyicisi olmak şart!

2. Flashbackleri ile dizi içinde dizi!

Ezel, flashbackleri gerçek anlamda Türkiye'ye getiren belki de ilk dizidir. Dizinin içinde Ezel'in ve Ramiz Dayı'nın geçmişinin verildiği bölümler, dizi içinde dizi yaratmıştır.

3. Ramiz Dayı'nın unutulmaz sözleri...

Ramiz Dayı'nın dizi içerisinde fonda söylediği sözler bir araya toplansa adeta bir başucu kitabı olabilecek, hayat dersi verebilecek niteliktedir. Dizinin senaristlerinin röportajlarına bakıldığında Tuncel Kurtiz'in senaryo gereği okuduğu sözler olduğu gibi , doğaçlama söylediği sözler de olmuş.

4. Dizideki romanlar...

Dizide Ramiz Dayı'nın sözlerinin yanı sıra  birçok değerli yazarın kült romanlarına yer verilmiştir. Gençlerin bu dizi sayesinde okuduğu bir kitap bile senaristin ve yönetmenin bir başarısıdır.

5. Senaristlerin titizliği.

Kerem Deren ve Pınar Bulut...

Olağanüstü bu iki yetenek, dizi senaryosunu daha iyi bir yere getirmek, diziyi sadece yazmak için değil bütün benlikleriyle yaşamak için birçok kitap okumuş, Kıbrıs'a gidip kumar oynamayı öğrenmiş... 'Kumarbaz' da senaristlerin okuduğu kitaplardan bir tanesi.

6. 20'th Century Fox'a satılan tek Türk dizisidir.

Ezel Avrrupa'ya açılan ve 20th Century Fox'a satılan tek Türk dizisi olma özelliğini taşıyor.

7. Unutulamayan oyunculuğuyla Eyşan karakterine can veren Cansu Dere.

Cansu Dere'nin, Ezel dizisinden sonra birçok dizisi oldu. Fakat hala yani 8 yıl sonra bile Instagram fotoğraflarının yorumlarına "O Eyşan unutulmaz" yazan fanlarına dayanamayan Dere, böyle bir paylaşım yaparak Ezel fanlarına 8 yıl sonra göz kırptı.

Şu gün bile Dere'nin Instagram fotolarından herhangi birinin altındaki yorumlarda hala Eyşan'ı görebilirsiniz.

8. Efsane oyuncu kadrosu...

Dizinin ilk sezonundaki güçlü oyuncu kadrosuna ikinci sezonda bir de Haluk Bilginer'in ses tonu, duruşu ve oyunculuğu eklenince dizi bambaşka bir seviyeye ulaştı.

9. Sekiz rakamı hiç bu kadar yakışıklı olmamıştı...

Kıvanç Tatlıtuğ dizide birkaç bölüm Sekiz karakteri ile konuk oyuncu olarak oynamıştı. "Dede" diye ağladığı sahne hala akıllarda, hala izleyenleri ağlatıyor.

10. Akıl oyunları...

Ezel'in her bölümünün hep bir matematiği vardır. Dizinin her bölümü bir film tadında izlenebilir. Bölüm sonlarını tahmin etmek İçerde, Çukur gibi diziler kadar kolay değildir ! İçerde, Çukur gibi dizlerin hep Ezel'in matematiğini, flashbacklerini örnek alarak yapılmış olduğunu Ezel izleyicileri kolayca anlayabilir. Tabii Ezel izlemeyenler bu dizileri kulvarlarında yeni sanabilirler...

11. Senaristin geçirdiği beyin kanamasından sonraki ilk cümlesi: "Ezel ne durumda?" olmuştur...

Senarist Kerem Deren, dizi yayınlandığı zamanlarda beyin kanaması geçirmiştir. İyileştikten sonra dizinin diğer senaristi aynı zamanda eşi Pınar Bulut'a ilk cümlesi "Ezel ne durumda? " olmuştur.

Kerem Deren ve Pınar Bulut çiftinin diziyi böylesine güzel sahiplenmeleri, dizinin başarısının en önemli faktörüdür belki de.

12. Net bir final yok...

Final içeriğimizi dizinin finaliyle yapalım... Ezel, finali hala çözülememiş tek Türk dizisidir. Dizinin üzerinden neredeyse dokuz yıl geçmesine rağmen, hala her izleyenden farklı farklı final yorumları gelmektedir.  Belki de her bölümünün bir matematiği olan bu dizinin, finalinin net bir sonuca bağlanmaması onu unutulmaz yapandır.

Nacizane Yorum: Böylesine zeki iki senaristin dizinin finalinin ucunu açık bıraktığına inanmıyorum. Ben her gün yüksek doz Ezel alan hislerimle güvenerek eminim ki, vardır o iki kafadarın kafasında gerçek bir final... Benim kafamda net bir finalin olduğu gibi... 

Hayata bir sıfır önde başlamak için Ezel izleyin, izlettirin...

Yüksek doz Ezelcilere gelsin....

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

ilk sezonu inanılmaz, ikinci sezonu rezalet. İkinci sezon da bir kaç bölüm hariç tamamen zorlama, gereksiz sahnelerle dolu.

muharrem_ince_sevdalisi

tarihin en iyi kadrolu en iyi dizisidir. kadro : kenan imirzalıoğlu, cansu dere cengiz cengizin gerçek adı neydi lan he yiğit özşener miş barış falay kıvanç tatlıtuğ tuncel kurtiz haluk bilginer . bu dizinin kadrosuna medcezir yaklaştı ama yanından bile geçemez

ilayda-oz3

! SPOILERLI FİNAL YORUMU. Final barizdir. Asıl intikam, Eyşan o sonsuz yolculuğa giderken, Ezel'in ölmemesidir. Ağır Roman'da ''mana mı ağırdır, madde mi?'' sorusu gibi, ''aşk mı ağırdır, intikam mı?''.

sevinchazal

Ya ezel de öldüyse ve o deniz feneri ölümden sonraki bir hayatsa.... Ne diyordu Eyşan ölürken trende: Can'da gelicek mi? -Ezel: biz biraz tatil yapıcaz sonra o da gelicek. hatırlayınız 69.bölümde kenan birkan ölünce Ezel gibi mantıklı bir dizide Ramiz Dayının Kenan Birkanın ruhu ile buluştuğu görüyoruz. Ramiz dayı bazı hasretler ancak ölümle son bulur der ve sarılır kenan birkanın gençliğine : "sağ ol yeğen sağ ol sen bu hasrete son verdin" ve eyşan gelir gelinlikle. Ezel Eyşana hayır anlamında kafa sallar ve gider. Ramiz Dayı sözünü fonda tekrarlar : "Bazı hasretler ancak ölümle son bulur. Ezel gibi bir dizide Can motorla deniz fenerine giderken "şu kadar yıl sonra" yazmaz... ya da hiç değilse "yıllar sonra" yazmaz...çok sonra yazar....belirli bir zaman dilimi yoktur belki öbür dünyada...ve Ramiz dayının son sözleri : benim anlattığım hikaye ise çoktan bitti sonrasında yaşananlar hiç olmadı

sevinchazal

çünkü gerçek hayatta ölüler bizlerle konuşmaz aşk intikamdan güçlü değildir. her şeyi affedecek güçte arkadaşlıklar yoktur yaşadığımız yerlerde gerçek hayatta babalar ve oğullar ölümü yenip kavuşamazlar birbirlerine kavuşabilirler mi? Bence bariz diyemeyiz hiç bir finale. ;))

ilayda-oz3

İşte aynen bu şekilde yorumlamamızı istedikleri bariz senaristlerin; ölümünü isteyen ölümünü görüyor, istemeyenler ise tam tersini. O zaman şöyle devam edelim, ''çünkü gerçek hayatta ölüler bizlerle konuşmaz, aşk intikamdan güçlü değildir... Gerçek hayatta babalar ve oğullar ölümü yenip kavuşamazlar birbirlerine. Kavuşabilirler mi?'' Aslında ölen Ezeldi, elini başına aynı ilk bölümde götürdüğü gibi götürmesi ise Ömer'in ölmediğini gösterir, Can'ın adını Can Uçar olarak söylemesi gibi. Bana kalırsa, Ezel aşkı sebebiyle Eyşanla ölmek istedi ama Ömer'in intikamı daha ağır bastı. Ve bu sebeptendir ki, buna inanmak isteyenler için final barizdir.

hasan-mert-aktas

Türk dizi sektörünün pik noktasıdır. Gerek oyuncu kadrosu gerekse bu kadronun yüksek performansı Ezel in başyapıt olduğunun göstergesi.

mstfagncc

ve mutlaka monte kristo kontunu okyun

Görüş Bildir