Türk Şiiri Bir Ustasını Daha Yitirdi: Ülkü Tamer Hayata Veda Etti...

 > -

Edebiyatımızın yaşayan en büyük şairlerinden Ülkü Tamer, 81 yaşında hayatını kaybetti. Tamer, "Üşür Ölüm Bile, "Güneş Topla Benim İçin" ve "Ağıt" gibi hafızalara kazınmış çok sayıda şiire imza attı...

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis Mahallesi'nde yaşamını sürdüren şair, gazeteci, oyuncu ve çevirmen Ülkü Tamer, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle evinde yaşamını yitirdi. Tamer'in cenazesinin, yarın Turgutreis Merkez Camisinde kılınacak cenaze namazı sonrası Gümüşlük Mahallesi'ndeki mezarlıkta toprağa verileceği öğrenildi.

Kimdir Ülkü Tamer?

Ülkü Tamer 1937'de Gaziantep'te dünyaya geldi, çocukluğu ve ilköğrenim yılları bu kentte geçti. Orta öğrenimine İstanbul'da devam etti. Robert Kolej'den 1958 yılında mezun oldu. Lise yıllarında şiirleri edebiyat dergilerinde yayımlanmaya başladı. İlk şiiri 1954 yılında Avni Dökmeci'nin yönetimindeki Kaynak dergisinde yayınlandı: "Dünyanın Bir Köşesinden Lucia"

İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden biri oldu

Öğrenimine bir süre Gazetecilik Enstitüsü'nde devam etti. 1964-1968 yıllarında oyunculuk yaptı. Milliyet Yayınları'nda danışman-editör olarak çalıştı. Yayıncılık ve çevirmenlik yaptı; Milliyet, Karacan Yayınları'nı yönetti. Milliyet Çocuk ve Sanat Olayı dergilerini çıkardı.

Şiirleri 1954'ten itibaren Kaynak, Pazar Postası, Yeditepe, Yeni Dergi, Papirus, Sanat Olayı gibi dergilerde yayımladı. İlk şiir kitabı Soğuk Otların Altında 1959'da çıktı. 1950'li yıllarda ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden biri oldu. Yayımladığı yedi şiir kitabını 1986'da "Yanardağın Üstündeki Kuş" adlı kitapta bir araya getirdi.

Dünyaca ünlü kalemlerden otuzun üzerinde oyun çevirdi

Euripides, W. Shakespeare, A. Çehov, B. Brecht, A. Miller, E. lonesco, J. Steinbeck, T. S. Eliot, H. Ibsen gibi yazarlardan otuzun üzerinde oyun çevirdi. Bu oyunlarının pek çoğu özel tiyatrolarca sahnelendi. Birçok şiir antolojisi de hazırladı.

Ulusal ve uluslararası çok sayıda ödül aldı

Edith Hamilton'dan Mitologya çevirisiyle TDK 1965 Çeviri Ödülü'nü kazandı. "İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür"(1966) adlı kitabıyla 1967 Yeditepe Şiir Ödülüne, 1979'da çevirileri nedeniyle Macaristan Halk Cumhuriyeti'nce verilen Endre Ady Ödülü'ne, "Alleben Öyküleri" adlı öykü kitabıyla 1991 Yunus Nadi Ödülü'ne, 2014 yılında "Bir Adın Yolculuktu" adlı kitabı ile Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü'ne değer bulundu.

Sosyal medyada büyük şaire kendi dizeleriyle veda mesajları paylaşılıyor...

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BodrumGaziantepİstanbulMacaristanMuğlaoyun
Görüş Bildir