Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk-İş: Yoksulluk Sınırı 4 Bin 512 Lira

 > 
161PAYLAŞIM

Türk-İş'in araştırmasına göre, Aralık ayında 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 4 bin 512 lira oldu. Bu rakam, zamla birlikte 1300 lira olması beklenen asgari ücretin neredeyse 3 buçuk katı. Ortalama bir memur maaşı da yoksulluk sınırının yaklaşık yarısına denk geliyor.

Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptırdığı "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının Aralık 2015 sonuçlarını açıkladı. 

Araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı açlık sınırı bin 385 lira 26 kuruş, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzer ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı, yani yoksulluk sınırı ise 4 bin 512 lira 25 kuruş oldu. Bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise bin 682 lira 57 kuruş olarak hesaplandı.

Türkiye'de ortalama bir memur, 4 kilik ailesini doyurmak için maaşının yaklaşık %70'ini gıdaya harcamak durumunda

Yoksulluk sınırı olan 4 bin 512 lira, zamla birlikte 1300 lira olması beklenen asgari ücretin yaklaşık 3 buçuk katına denk geliyor.

Memurlar için de durum pek iç açıcı değil. Türkiye'de ortalama bir memur, 4 kilik ailesini doyurmak için maaşının yaklaşık %70'ini gıdaya harcamak durumunda ve aldığı maaş, yoksulluk sınırının yaklaşık yarısına denk geliyor.

Tavuk fiyatı geriledi, balık arttı

Türk-İş araştırmasına göre, gıda enflasyonunda son 12 aydaki artış yüzde 12,41 olarak hesaplandı.       

Süt, yoğurt, peynir grubunda bu ay bazı marketlerde ve bazı süt ürünlerinde fiyatlar yükseltildikten sonra indirim adı altında geçen ayki fiyatlara etikette yer verildiği belirtilirken, yoğurt ve peynir fiyatı değişmedi.

Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta et fiyatı aynı kalırken tavuk fiyatı biraz geriledi, balık fiyatında ise artış tespit edildi. Yumurta fiyatı da geriledi. Bakliyat ürünlerinde de nohut fiyatındaki artış dışında bu ay önemli bir değişiklik tespit edilemedi.

Yaş sebzede sadece patates fiyatları geriledi

Yaş sebze meyve fiyatlarında ise sadece patates fiyatları geriledi. Ortalama sebze fiyatı biraz arttı, meyve fiyatı ise geriledi. Geçen ay 3,48 lira olarak hesaplanan ortalama yaş sebze kilogram fiyatı bu ay 3,46 lira oldu. Ortalama kilogram sebze fiyatı bu ay 3,68 lira ve meyve kilogram fiyatı ise 2,94 lira olarak hesaplandı.

Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta önemli değişiklik olmadı.  

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir