Türk Girişimciler Görme Engelliler İçin Tasarladıkları Akıllı Bastonla Edison Ödülü'nü Kazandı!

441PAYLAŞIM

Yerli girişimler dünyayı daha yaşanılabilir hale getirdiğinde, engelleri ortadan kaldırdığında göğsümüz kabarıyor. WeWALK'un önce ülkemizde ardından dünyada yakaladığı başarılarla gururlanmaya devam ediyoruz.

WeWALK, dünyanın ilk akıllı bastonu olarak görme engellilerin hayatını zorlaştıran 3 temel noktada çözüm üretmek maksadıyla ortaya çıktı.

Dünyada 250 milyondan fazla görme engelli olduğunu düşündüğümüzde bu çözümler daha da önem kazanıyor.

Bunlardan ilki en temel işlev olarak engelleri algılamak. WeWALK göğüs ve baş seviyesine dek gelebilen tabela, direk hatta ağaçları algılayarak kullanıcısını uyarıyor. Tahmin edilmesi neredeyse imkansız ve bu tip 'insan eliyle yaratılmış engellerin' sonuçları düşünüldüğünde, kullanıcılar için büyük bir derdin dermanı oluyor WeWALK.

WeWALK çağın gerektirdiklerini de sağlıyor, telefonlarla entegre çalışıyor.

Bluetooth ile cep telefonuna bağlanan WeWALK, telefon ekranını simüle etmeyi ve bu şekilde telefonu da kontrol etme imkanı sunuyor. Ayrıca kapalı bir sistem sunmaktansa açık ve geliştirilebilir bir platform olması için tasarlanması sebebiyle tüm mobil uygulamalarla entegre olabilir. Özellikleri de geliştirilecek yeni uygulamalarla değişip, gelişebilir.

Tüm bu özellikleri başarıyla çalıştıracak, akıl dolu bir mekanizmaya da sahip.

Sensörlerinin bağlı olduğu titreşim motorları gerekli uyarıları kullanıcısına yaparken sahip olduğu touchpad ile cep telefonu kontrolünü yine telefonla aynı teknik seviyede bir yardımcıyla kontrol etme olanağı ortaya çıkarıyor.

Tasarım aşamasında takımın tüm beyinlerini bir araya getiren, yıllar boyu tüm fonksiyonlarıyla kullanılacak bir yardımcı ortaya çıkarma amacıydı.

İşte bu sebeple üstün teknoloji ürünü bir çok bileşeni de içeriyor WeWALK. Öncelikle batarya problemini aşabilmek için güçlü ve USB girişiyle yeniden şarj edilebilir pile sahip.

Herhangi bir telefona bağlı olmadığında bağımsız çalışabilmesi için özel bir yazılım barındırıyor.

Cep telefonu ile yönetilirken hem kontrol ve uyarı sistemleri hem de pusula ve ledler vasıtasıyla uzaktan kontrol edilebilir ve erişilebilir hale geliyor.

2016 yılında Vestel'in desteğiyle hayat bulan proje, bir sonraki yıl Arıkovanı'nda fonlamasını ararken bir rekor buldu.

İhtiyaçları olan fonu tam 48 saatte bularak bir rekora imza attılar! Ekip bu başarıların ardında arkalarına aldıkları büyük desteği görüyor, onlara göre akıllı bir bastonu yine üretebilirlerdi fakat dünyanın ihtiyaçlarını da yanıtlayacak, kapsamlı bir ürün için tüm bu desteklerin hakkını vermek gerekli.

Haziran'da satışa sunulması ve 750 lira civarı fiyata sahip olması bekleniyor WeWALK'un.

Fakat bu beklentilerin ötesinde WeWALK'un gururlandıran son uluslararası başarısından söz etmek gerekiyor.

31 yıldır Thomas Edison'ın adını yaşatan ve inovasyon alanında en saygın ödüllerden biri sayılan Edison Ödülü'nün bu yıl sahibi WeWALK!

11 Nisan'da gerçekleştirilen törenin Sağlık & İyi Yaşam kategorisinde ödülün sahibi olan proje rotasını dünyaya çevirmiş durumda. Önümüzdeki süreçte ABD ve dünya çapında bir fonlamaya girişecekler ve belki de Amazon çatısı altında satışa sunulacak bir yerli girişimden bahsediyor olabiliriz.

Projenin yöneticisi, fikri deneyimleriyle filizlendiren Kürşat Ceylan'ı ve ekibini kutluyoruz!

Onlar dünyayı güzelleştirirken bizlere önce gurur duymak ardından bu göğüs kabartan başarıların bir parçası, destekçisi olmak düşüyor. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asli.unsal2

Bir tane çocuk vardı görme engelliler için icat yapan. Ayağa takınca engelleri uyarıyordu falan. Ona ne oldu.? Oda değerlendirilebilir proje.

mythman

Şu ana kadar 3 tane kızgın emoji, iki tane de beğenmeyen emoji var. Acaba neden böyle bir icada sinirlenir ki insan?

farkeden_adam

Edison ödülünü Görme engelliler için tasarlanan bastonla kazanmak ta ne güzel bir mesaj var anlayana .. İlerlemek için gözlerden çok akıllara ihtiyaç var aslında ..

sazzist

BAŞARILARI DAİMİ OLSUN İNŞALLAH.

susmam

Fiyatı biraz fazla sanki.

Görüş Bildir