Görüş Bildir

Tüm Zamanların 'En Gelişmiş Bilgisayar Virüsü' Tespit Edildi

Haberler
> Tüm Zamanların 'En Gelişmiş Bilgisayar Virüsü' Tespit Edildi

Amerikan güvenlik şirketi Symantec, tüm zamanların 'en gelişmiş bilgisayar virüsünü' tespit ettiğini duyurdu.

'Regin' adı verilen yeni casus virüsün, büyük ihtimalle bir devlet tarafından yaratıldığı ve altı yıl boyunca dünya genelinde belirlenen hedeflere karşı kullanıldığı bildirildi.

Virüs bilgisayara yerleştirildiğinde, ekran görüntüsünü çekebiliyor, şifreleri çalabiliyor ve silinen dosyaları yeniden yükleyebiliyor.

Uzmanlar casus virüsün en çok Rusya, Suudi Arabistan ve İrlanda'daki devlet kurumlarını, şirketleri ve bireyleri hedef aldığını söylüyor.

Araştırmacılar, virüsün gelişmiş bir yazılıma sahip olmasının, bir ulus devlet tarafından siber casusluk faaliyetlerinde kullanılma amacıyla üretildiğine işaret ettiğini belirtiyor.

Araştırmacılara göre bu virüsü geliştirmek, yıllar olmasa bile aylar sürdü ve yaratıcıları virüsün izinin kaybettirilmesi için ellerinden geleni yaptı.

Symantec'ten güvenlik stratejisi uzmanı Sian John, 'Beceri ve uzmanlık seviyesi ile gelişim sürecine bakılırsa, virüs Batılı bir kuruluş tarafından yaratılmış gibi görünüyor' diyor.

Symantec şirketi casus virüsü, ABD ve İsrail tarafından İran'ın nükleer programını hedef alması için geliştirdiğine inanılan Struxnet ile karşılaştırdı.

Struxnet bilgisayarlara zarar vermek, Regin'in ise bilgi toplamak için tasarlandığı görülüyor.

BBC

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
aero

En gelişmişi tespit edemediklerinizdir.

TC Çağdaş Oğan

bu yorumun bana Nazım Hikmetin bir şiirini hatırlattı... hani "en güzel deniz henüz gidilmemiş olandır, en güzel çocuk henüz büyümedi... diye başlayan şiir v... Devamını Gör

onlyredblack

Bu Tarz Keylogger lar zaten piyasada var ücretli satılıyor.