Görüş Bildir
Haberler
Tüm Gözler Bu Toplantıda! Sokağa Çıkma Yasağı, Düğünler, Kafeler, Okullar...

Tüm Gözler Bu Toplantıda! Sokağa Çıkma Yasağı, Düğünler, Kafeler, Okullar...

Batuhan
31.05.2021 - 08:58

Pandemiyle mücadelede Türkiye 1 Haziran’dan sonra yeni bir döneme girerken alınan kararları bugün Kabine toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan açıklayacak. Bilim Kurulu’nun hükümete 1 Haziran sonrası için tavsiyeleri ise şöyle: Kafe ve restoranların açık alanları müşteri kotası ve HES kodu zorunluluğu gibi önlemlerle açılacak. Düğünlere açık alanlarda sınırlı katılımla izin verilecek. Hafta içi akşam yasak saati ileriye çekilecek. Hafta sonu gündüz yasağı kaldırılacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Vaka sayılarının 7 binlere düşmesinin ardından tüm Türkiye, 1 Haziran’dan sonra kısıtlamaların kaldırılmasının gündeme geleceği bugünkü kabine toplantısına kilitlendi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplanacak kabinenin öncelikli gündem maddesini yine koronavirüsle mücadele çalışmaları ve 1 Haziran sonrası yeni normalleşme kararları oluşturacak.

Kafe ve restoranlara şartlı açılış

Kafe ve restoranlara şartlı açılış

Kademeli normalleşme kapsamında paket servis ve gel al şeklinde hizmet veren restoran, kafe ve lokantaların yarından itibaren müşteri kotası, açık alanda hizmet şartı, HES kodu zorunluluğu ve mesafeli oturma şartıyla açılması bekleniyor.

Kapalı alanlar bir sonraki toplantıda

Kapalı alanlar bir sonraki toplantıda

Restoran, kafe ve lokantaların kapalı alanlarının ise bir sonraki kabine toplantısında ele alınarak, temmuz ayından itibaren yarı kapasiteyle hizmet vermeye başlatılması öngörülüyor.

Düğünler başlayacak mı?

Düğünler başlayacak mı?

Toplantıda yaz sezonunun gelmesiyle birlikte düğünlerin başlatılmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Buna göre düğünlere açık alanda, sınırlı kişi sayısı ve tedbirli şekilde izin verilmesi de planlanıyor.

Yasak saatlerinde esneme

Yasak saatlerinde esneme

Hafta içi akşam saat 21.00’de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda saat 24.00’e kadar esnetilmesi ya da tamamen kaldırılması ele alınacak. Ayrıca hafta sonu uygulanan tam gün sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması da masadaki en önemli başlıklardan biri olacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Spor salonları ve halı sahalar

Spor salonları ve halı sahalar

Kabinede spor salonları, halı sahalar, yüzme havuzları ve kıraathanelerin yarından itibaren açılmasına dönük karar çıkması da öngörülüyor.

Açık alanda mesafe ayarı

Açık alanda mesafe ayarı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilerleyen dönemlerde 2 metrelik mesafe şartıyla maskenin çıkartılabileceğini söylemişti. Bu açıklamanın ardından bugünkü kabinede turizm sezonunun açılmasına paralel olarak park, bahçe ve sahil gibi açık alanlarda mesafeli şekilde maskesiz dolaşma kararının alınabileceği belirtiliyor.

Okullarda yazın telafi

Okullarda yazın telafi

Toplantıda uzaktan eğitime devam eden okullarda yaz aylarında nasıl bir yol izleneceği konusunda da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk brifing verecek. Buna göre okulların tatil edilmesi, bu sürede telafi eğitimlerinin başlatılması ve ders zilinin ağustos ayında çalması gibi seçenekler konuşulacak. Bu kapsamda başlatılacak telafi eğitiminin detayları da kabinede konuşulacak başlıklar arasında yer alacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
137
51
11
6
5
5
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sıradan Biri

84 milyon nüfus ülkece oturmuş bir ruh hastasının kararlarına göre hareket ediyoruz. Bu önlemlerin salgınla mücadelede hiç bir etkisi yoktu olmayacakta. Bizi... Devamını Gör

Hermione Granger

biz hiç önlem almadıkki. dünyadaki en saçma kapanma biçimleri bizim ülkemizde uygulandı. herkes kurtulur biz kurtulamayız. zaten virüsten kurtulsak bile bu e... Devamını Gör

Spor salonlarini acip acik alani olmayan restoran cafeleri acmamasi kadar sacma birsey yok..bu hukumet 20 yildir bizi batirdi durdu yeter artik..!!!! Pandemi... Devamını Gör

Art Ankara

Stopaj muazzam bir vergi kiracıysan ödüyorsun, mal sahibiysen ödemiyorsun, şirketi kapatırken gelen vergi memuruna demiştim şu stopajın mantığını bana bir an... Devamını Gör

Hermione Granger

saçma sapan yasaklarınızı alın götünüze sokun. reis ve hanedanına söylüyorum, resmen kendinizi kurtarıp bizi sattınız. başka tabiri yok bunun..