TÜİK Açıkladı: Türkiye Ekonomisi Yılın Üçüncü Çeyreğinde Yüzde 0,9 Büyüdü

 > 
11PAYLAŞIM

Türkiye ekonomisi, arka arkaya üç çeyrek yaşanan daralmanın ardından, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,9 büyüdü. Piyasanın beklentisi, üçüncü çeyreğin yüzde 1 büyüme performansı ile geçildiği yönündeydi.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,5 azaldı.

Buna göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,5 azaldı.

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla'yı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 3,8, sanayi sektörü yüzde 1,6 arttı ve inşaat sektörü yüzde 7,8 azaldı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise yüzde 0,6 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2019 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %0.6 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre %0.4 arttı.

Vatandaşın harcamaları yüzde 1,5; devletin harcamaları yüzde 7 arttı

Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 1,5 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 7 artarken gayrisafi sabit sermaye oluşumu yüzde 12,6 azaldı.

Mal ve hizmet ihracatı yüzde 5,1, ithalatı ise yüzde 7,6 arttı

Mal ve hizmet ihracatı, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 5,1 ithalatı ise yüzde 7,6 arttı.

Sektörel bazda bakıldığında ise en hızlı büyüme yüzde 3,8 ile tarım sektöründe gerçekleşti.

En sert daralan sektör ise bir kez daha inşaat oldu. İnşaat sektörü yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7,8 küçüldü ve aralıksız daralma trendini beşinci çeyreğine taşıdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: 'Ekonomimiz yıllık bazda da büyümeye geçti'

Türkiye ekonomisi 2019 yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,6 daralmıştı

Türkiye Ekonomisi 2019'un İlk Çeyreğinde Yüzde 2,6 Daraldı - onedio.com
Türkiye Ekonomisi 2019'un İlk Çeyreğinde Yüzde 2,6 Daraldı - onedio.com

İkinci çeyrekte de yüzde 1,6 küçülmüştü

Türkiye Ekonomisi Yılın İkinci Çeyreğinde Yüzde 1,5 Daraldı - onedio.com
Türkiye Ekonomisi Yılın İkinci Çeyreğinde Yüzde 1,5 Daraldı - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir