TSK: 'Çukurca'daki Helikopter Füze ile Düşürülmüş Olabilir'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Genelkurmay'dan 13 Mayıs'ta Çukurca'da düşen helikopterle ilgili 'Terörist unsurların yerden açtığı ateş sonucu muhtemelen yerden havaya atılan ve cinsi henüz belirlenemeyen, füze olabileceği değerlendirilen bir hava savunma silahı ile vurularak düşürülmüş olabileceği kanaatine varılmıştır' açıklaması geldi.

Açıklama şu şekilde:

'13 Mayıs 2016 tarihinde, Hakkâri ili Çukurca/Çığlı 2136 Rakımlı Tepe Üs Bölgesine bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla; Saldırı esnasında başka bir bölgede görev yapmakta olan Hava Kuvvetlerine ait iki adet F-16 uçağı çatışma bölgesine sevk edilmiş, görülen ve bilinen hedefler ateş altına alınmış, İnsansız Hava Araçları ve takviye birlikler bölgeye gönderilmiş, Başka bir görevin icrası için bölgede bulunan iki taarruz helikopteri, birliklerimize ateş desteği sağlamak maksadıyla çatışma bölgesine sevk edilmiştir.

Helikopterler görevlerini icra ederken; bir helikopterin, terörist unsurların yerden açtığı ateş sonucu muhtemelen yerden havaya atılan ve cinsi henüz belirlenemeyen, füze olabileceği değerlendirilen bir hava savunma silahı ile vurularak düşürülmüş olabileceği kanaatine varılmıştır. Meydana gelen olayla ilgili ayrıntılı inceleme ve tetkik faaliyetine uluslararası sertifikasyona sahip yetkili mercilerce devam edilmektedir.'

CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat sosyal medya hesabından açıklamayı şöyle yorumladı:

Ne olmuştu?

Arşiv

13 Mayıs günü Hakkâri Çukurca Çığlı Üs Bölgesi'nde PKK'lılarla çıkan çatışmada 6 asker şehit olmuş 8 asker yaralanmıştı. Bölgeye sevk edilen kobra helikopterin düşmesi sebebiyle 2 asker daha şehit olmuştu.

TSK, ilk açıklamada 'teknik arıza' demişti  

Genelkurmay'dan aynı gün yapılan ilk açıklamada şöyle denilmişti: 

'Teröristlere müdahale için bölgeye sevk edilen bir Kobra helikopterimiz ise Hakkâri Çukurca bölgesinde saat 05.50 sularında kaza kırıma uğramıştır. Teknik bir arızadan kaynaklandığı değerlendirilen bu elim kazada helikopter pilotu olan iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Kaza ile ilgili inceleme ve araştırma devam etmektedir.'

Düşen Helikopter Tartışması Devam Ediyor: 'Dengeler Değişebilir' - onedio.com
Düşen Helikopter Tartışması Devam Ediyor: 'Dengeler Değişebilir' - onedio.com

Bu saldırıdan bir gün sonra sosyal medyada yaklaşık 2 dakikalık bir video paylaşılmıştı

Videoda PKK'lı teröristlerin füze ile bir helikopteri vurdukları görülüyordu. Videonun gerçek olup olmadığı bugüne kadar resmi kaynaklarca doğrulanmadı. Görüntülerin yayınlanmasıyla birlikte sosyal medyada tartışmalar başladı.

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016AnkaraHakkariŞehitSosyal MedyaTerörTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir