Trump Twitter'dan Takipçisini Engelledi, Mahkeme Anayasaya Aykırı Buldu: 'Düşünce Özgürlüğünün İhlali'

-

Hem siyaset arenasında hem de sosyal medyada yaptığı çıkışlarla gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump yine enteresan bir haberle gündemde. ABD vatandaşı bir Twitter kullanıcısı, kendisini engelleyen Trump hakkında dava açtı. Mahkeme Trump'ın anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle hiçbir kullanıcıyı engelleyemeyeceğine hükmetti.

Karar, Trump ve sosyal medya ekibinin Donald Trump'ın resmi Twitter hesabını takip eden bazı kullanıcıları engellemesi sonrasında verildi.

Kararda, engellemenin 'düşünce özgürlüğünün ihlali' olduğu kaydedildi.

DW Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre, "devlet memurlarının politik görüşleri nedeniyle hiçbir kişiyi engelleyemeyeceklerini” belirten hakim Naomi Reice Buchwald, aksine davranışın anayasa ile koruma altına alınmış düşünce özgürlüğünün bir ihlali olacağına hükmetti.

Kararda ayrıca Başkan Trump'ın Twitter hesabı için 'kamusal alan' vurgusu yapıldı.

Mahkeme, hesabın hükümet faaliyetlerinin ortaya konduğu, karşılıklı etkileşime dayanan kamusal bir alan olduğuna dikkat çekerken herkesin bu alana erişim hakkı olması gerektiğini belirtti.

New York Columbia Üniversitesi'ne bağlı bir enstitü, 2017 yılında Twitter kullanıcılarının Trump tarafından engellenmesine karşı dava açmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın yaklaşık 52 milyon 200 bin takipçisi bulunuyor. Takipçilerin ne kadarının bot hesap olduğu ise belirsiz.

Mahkemenin Trump için verdiği karar sosyal medyada konuşuluyor: 'Başka ülkelerin problemini gördükçe garip hissediyorum.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir