Trump Savunma Bakanını Seçti: 'Mad Dog' Lakaplı James Mattis

1PAYLAŞIM

ABD'nin yeni başkanı Trump, savunma bakanı koltuğuna emekli general James Mattis'i seçti.

2017'de ABD'de başkanlık koltuğuna oturacak Donald Trump, kabinesini şekillendirmeye devam ediyor. Listenin çoğunu gelecek hafta tamamlamış olacağını söyleyen Trump, emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı General James Mattis'i savunma bakanı olarak seçtiğini duyurdu. Trump, Mattis'in pozisyonunu pazartesi günü resmen açıklayacak.

Trump'ın Dışişleri Bakanı Kim Olacak? - onedio.com
Trump'ın Dışişleri Bakanı Kim Olacak? - onedio.com

Cincinnati'de bir mitingde konuşan Trump, Mattis'i General George Patton'a benzettiğini söyledi. 66 yaşındaki Mattis, 2003'te Irak'ın işgâlinde görev almış, Bağdat'a çıkarma yapan bir denizci birliğini yönetmişti. İran'ın Ortadoğu barışına en büyük tehdit olduğunu söyleyen Mattis, Obama yönetiminin Ortadoğu'da doğrudan askeri müdahaleden vazgeçmesi nedeniyle IŞİD ve benzeri örgütlerin yaygınlaştığını savunuyor.

Trump'ın Rusya lideri Putin'e yönelik olumlu söylemlerine şiddetle karşı çıkan Mattis, İran'la varılan nükleer anlaşmanın ise bu aşamada sürdürülmesi taraftarı.

Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Mattis'in en büyük destekçilerinden biri. Trump'la yakın zaman önce telefonda görüşen McCain, Mattis'i yeni başkana bizzat tavsiye etti.

'Deli Köpek' (Mad Dog) lakabıyla bilinen General Mattis, hem şahin tutumuyla, hem de çok konuşulan sözleriyle tanınıyor.

Orgeneral James Mattis ve ünlü sözleri

  • "Başarısızlık kaygısıyla uykularım kaçmaz. O kelimeyi heceleyemem bile."

  • "İlk kez birisini öldürdüğünüz an, hayatınız için bir dönüm noktasıdır. Ancak şu da söylenmeli ki bu dünyada öldürülmeyi hak eden pislikler de var."

  • "Barış için geldim. Topçu bataryalarını getirmedim. Ama gözümdeki yaşla yalvarıyorum: Eğer benimle uğraşırsanız hepinizi öldürürüm."

  • "Muharebede en önemli 15 santim iki kulağınızın arasıdır."

  • "Size ateş edip ıskalamalarından daha güzel bir his olamaz."

  • "Yalvarıyorum bize karşı gelmeyin. Eğer yaparsanız hayatta kalanlar size neler yaptığımız yazacak ve 10.000 yıl sonra dahi bunlar hatırlanacak."

'Kabinem muhteşem'

Fox televizyonuna konuşan Trump, burada ise "Kabinede ve arkasında görev alacak isimler muhteşem. Neredeyse tamamını gelecek hafta göreceksiniz" dedi.

Trump'ın en önemli seçimlerinden biri dışişleri bakanlığı pozisyonu olacak. Bu pozisyona kimin getirileceği henüz açıklanmadı ancak adı geçen isimler arasında General David Petreaus, Mitt Romney, Rudolph Giuliani, John Kelly, Bob Corker ve Bush’u Irak’ın işgaline ikna edenlerden John Bolton da var.

Trump, birlikte çalışmak istediği dışişleri bakanını belirleyince, bu ismi Senato'nun da onayına sunacak.

Reuters, NY Times

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir