TRT Elektrik Paralarıyla ‘Geçiniyor': Bir Yılda 800 Milyon TL

 > -
TRT Elektrik Paralarıyla ‘Geçiniyor': Bir Yılda 800 Milyon TL

AKP tarafından elektrik faturalarındaki payı kaldırılacağı vaat edilen TRT’nin sadece 2013 yılında bu faturalardaki payından 800 milyon TL aldığı ortaya çıktı.

Zaman gazetesinin haberine göre Sayıştay’ın açıkladığı denetim raporunda TRT’nin en büyük gelirinin, elektrik faturalarından aldığı yüzde 2’lik pay olduğu öğrenildi.

Elektrik faturalarından kayıp-kaçak bedeli dışında TRT payı olarak aboneden 2013’te 800 milyon TL alındı. Radyo ve televizyon cihazlarının bandrol satışlarından kurumun kasasına 560 milyon TL girdi. Reklam ve ticarî geliri ise 110,5 milyon TL’de kaldı.

2012’de elektrik faturalarından 662 milyon TL gelir elde eden TRT, bu rakamlara göre 2013 yılında elektrik payından elde ettiği geliri yüzde 20,9 artırmış oldu.

AKP hükümeti ise 2002 yılı genel seçimlerinin ardından açıkladığı bir yıllık acil eylem planında TRT payının kaldırılacağını vaat etmiş ve planda, “Elektrik fiyatlarının ucuzlatılmasına yönelik olarak elektrik faturalarındaki TRT payı kaldırılacaktır” ifadeleri yer almıştı.

Diken

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir