Görüş Bildir
Haberler
Torba Kanun Teklifi Bu Hafta Meclis Gündeminde

Torba Kanun Teklifi Bu Hafta Meclis Gündeminde

ATKN
22.03.2015 - 19:40
İçeriğin Devamı Aşağıda

TBMM Genel Kurulu'nun bu haftaki gündeminde Gensoru önergeleri ile 'Torba Kanun Teklifi' bulunuyor.

HDP'nin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker hakkında verdiği Gensoru Önergesi ile MHP'nin Bakanlar Kurulu üyeleri hakkında verdiği Gensoru Önergesi görüşülecek.

MHP'li milletvekillerinin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu hakkında verilen Gensoru da ele alınacak.

Gensoruların ardından, 'Torba Kanun Teklifi', 'temel kanun' olarak iki bölüm halinde görüşülecek.

Teklifle Milli Eğitim Bakanlığı'na 47 bin öğretmen kadrosu ihdas ediliyor. Öğretmen unvanlı kadrolardan 35 binine, hizmet sınıfları kadrolarından 2 bin 320'sine bu yıl sonuna kadar atama yapılacak. Birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılacak.

Çeyiz hesabı açıp, asgari 3 yıl boyunca sistemde kalanlara ve 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapanlara devlet katkısı ödenecek. Devlet katkısı, hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve azami 5 bin TL'yi geçemeyecek. Konut sahibi olmayanlara ilk ve tek konut satın alımlarında, hesap açtırıp 3 yıl sistemde kalmaları koşuluyla, 15 bin TL'yi geçmemek üzere devlet katkısı sağlanacak.

Finansman imkanlarını geliştirmek ve kredi sisteminin etkin işlemesine katkı sağlamak amacıyla, firmalara kredi garantisi veren kredi garanti kurumlarına 2 milyar liraya kadar nakit kaynak aktarılabilecek.

Sigortacılık Kanunu'nda sigortacılık faaliyetinde bulunmak için öngörülen sigorta şirketi, şube ve kooperatif modellerinin yanında, üyelik piyasaları dahilinde sigortacılık faaliyeti yürütülmesi mümkün olacak.

Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan ve bu suretle menfaat sağlayanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Genel Kurul'da, Teklif'in yasalaşması halinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı'nın da ele alınması bekleniyor. Ayrıca, 63 maddesi İçişleri Komisyonu'na çekilen İç Güvenlik Paketi'nin yürürlük ve yürütme maddelerinin de görüşülerek yasalaştırılması da planlanıyor.

Melda Çetiner, AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

çıkacak her kanunla, vatandaşın seçim hürriyetinden biraz daha kırpılacak. Ama emekçinin kıdem tazminatını kaldırırken, bunu söylemezler propagandasında "üni... Devamını Gör