Görüş Bildir
Haberler
THK'nın 'Uçamaz' Denilen 9 Uçağından 4'ü Bakıma Girdi

THK'nın 'Uçamaz' Denilen 9 Uçağından 4'ü Bakıma Girdi

Batuhan
16.12.2021 - 08:19

Türkiye'de yaz aylarında yaşanan orman yangınları sırasında, Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 'Envanterimizde uçak yok. THK uçakları performans verecek kapasitede değil' dediği ve 2019'dan bu yana atıl olan 9 Canadair CL-215 tipi yangın söndürme uçağından 4'ünün, orman yangınlarında kullanılabilecek şekilde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'de (TUSAŞ) bakımı sürüyor. THK Kayyımı H. Abdullah Kaya, orman yangınlarında kullanılmadığı için çok tartışılan uçaklardan 1'inin bakımının tamamlandığını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

THK Kayyımı H. Abdullah Kaya, THK Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı'nın eylül ayında istifa etmesinin ardından kurumda hukuki boşluk bulunmadığını söyledi. 

Kaya, THK'nın toplam 9 yangın söndürme uçağı olduğunu, bunlardan 3'ünün önceki yıllarda uğradığı çeşitli kazalar nedeniyle çok ciddi bakıma ihtiyacı olduğu için yıllardır kullanılmadığını söyledi.

"Kapasite artırılması söz konusu değil"

"Kapasite artırılması söz konusu değil"

Kaya, 4 uçağın ise TUSAŞ'ta bakımda olduğunu belirterek, 'Bunların kapasiteleri artırılmıyor. Pervane, motor, iniş takımlarının bakımları yapılıyor. Kanat gövde bağlantılarının perçin ve yorgunluk testleri yapılıyor. Esas zaman alan ve uğraştıran husus bu oluyor. Burada bir kapasite artırılması söz konusu değil. Uçakların olduğu gibi kullanılmasına yönelik bakım yapılıyor.

Diğer 2 uçağımız ise biraz daha masraflı bakım gerektiriyor. Motorlarının ve iniş takımlarının ciddi şekilde bakımı gerekiyor. Bunun da maliyeti biraz yüksek olduğu için onların bakımını şu anda 2’nci etap olarak düşünüyoruz' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
2
2
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ismail abi

demek ki neymiş göz göre yaktırdınız ormanları

Kaan Bey

O kadar bina dikip makam odası süslemek yerine, rusyadan veya başka ülkelerden uçak kiralamak yerine şunları bunca zamandır 10 defa bakıma sokardınız. Çok mu... Devamını Gör