Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yılda 3’ten Fazla Kaza Yapan 10 Bin 600 Trafik Canavarına 'Psikoteknik Test' Şartı

 > 
168PAYLAŞIM

Yılda 3 kez ve daha fazla kaza yapan 10 bin 600 kişi belirlendi. Bu kişiler psikoteknik teste tabi tutulacak. Testi geçemeyen araç kullanamayacak.  Bir daha ehliyet sahibi olup araç kullanmaları için yeniden teste girmeleri gerekecek. Ta ki başarılı olana kadar...

Sigortacılar ile emniyet anlaştı.

Trafik sigortasında tavan fiyat getirilmesinin ardından serbest piyasaya geçilmesi için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Serbest piyasaya geçildiğinde fiyatların artmaması için kazaların azaltılması ilk hedef olarak belirlendi.

Habertürk'ün aktardığı bilgiye göre sigortacılar bu doğrultuda Hazine Müsteşarlığı ile birlikte, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden sürücülerin ceza puanını istedi. Ancak emniyet farklı bir yol önerdi. 

Buna göre yılda 3 kez ve daha fazla kaza yapan 10 bin 600 bin kişi belirlendi. Bu 10 bin 600 kişi psikoteknik teste tabi tutulacak.

Psikoteknik testte araç sürücülerinin güvenli bir biçimde araç kullanmalarını sağlayan algı, hafıza, muhakeme ve dikkat gibi zihinsel becerileri ölçülüyor.

Araç sürücülerinin psikomotor yetenek ve becerileri yani tepki süreleri, el, ayak hareketleri anlık tepki verme süreleri gibi durum ve davranışları değerlendiriliyor.

Psikoteknik testi geçemeyen vatandaşın ehliyetlerine el konulacak.

Testi geçemeyen vatandaşın bir daha ehliyet sahibi olup araç kullanması için yeniden teste girmesi gerekecek.

Böylece kazaların önemli oranda azalmasının sağlanması ve sigortacıların da maliyetlerinin düşmesi bekleniyor.

Türkiye'de, son 10 yıl içinde sürücülere kesilen cezalar arasında 'hız sınırını aşmak' ilk sırada yer aldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye'de polis sorumluluk bölgesinde son 10 yılda kural ihlali yapan sürücülere 17 milyar 879 milyon 281 bin 233 liralık trafik cezası verildi. Söz konusu dönemde 7 milyon 845 bin 301 araç da trafikten men edildi.

Ülkede 2007'den 2016 sonuna kadar polis sorumluluk bölgesinde trafik ekipleri tarafından yapılan denetimlerde, sürücülere 105 milyon 320 bin 342 adet trafik cezası kesildi.

Türkiye'de, bu 10 yıl içinde sürücülere en çok 'hız sınırını aşmak'tan ceza verildi. Bunu sırasıyla 'emniyet kemeri takmama', 'seyir halindeyken cep telefonuyla konuşma' ve 'alkollü araç kullanma' takip etti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir