Görüş Bildir

Tesla ve Cloudflare Gibi Şirketler de Aralarında: ABD'de Hackerler 150 Bin Kamerayı Ele Geçirdi

Haberler
> Tesla ve Cloudflare Gibi Şirketler de Aralarında: ABD'de Hackerler 150 Bin Kamerayı Ele Geçirdi

ABD'de güvenlik sistemleri hizmeti veren Verkada, hacker saldırısının hedefi oldu. Hackerlar, aralarında Tesla ve Cloudflare gibi şirketlerin yanı sıra hastane ve polis merkezlerinin de bulunduğu 150 bin güvenlik kamerasının görüntülerini ele geçirdi.

ABD merkezli güvenlik sistemleri şirketi Verkada’da büyük bir hacker skandalı yaşanıyor. Bloomberg’ün haberine göre bir grup hacker, Verkada’nın kamera ve güvenlik sistemine sızmayı başardı.

Şirketler, cezaevleri, şirketler

Şirketler, cezaevleri, şirketler

150 bini aşkın güvenlik kamerasının erişimine ulaşan grup, aralarında Tesla, Cloudflare, Equinox gibi şirketlerin yanı sıra Florida ve Arizona’daki hastanelerle Alabama’daki Madison County Cezaevi’nin de görüntülerini ele geçirdi.

Kişisel bilgiler tehlikede

Kişisel bilgiler tehlikede

Verkada’nın yazılım ve sistemlerini kullanan 24 bin organizasyon olduğunu belirten Vice News, özel mülkler, alışveriş merkezleri, restoranlar ve havalimanlarının da buna dahil olduğunu vurguladı. Yüz tanıma sistemlerinin kullanıldığı bu noktalarda, hastaların, öğrencilerin, müşterilerin ve çalışanların kişisel bilgilerinin yayılabileceği tehlikesine dikkat çekiliyor.

Araştırma soruyor

Araştırma soruyor

Konuyla ilgili açıklama yapan Verkada’nın basın sözcüsü, “Yetkisiz erişimlerin önüne geçmek için sistemi askıya aldık. İç ve dış güvenlik ekipleri olayın kapsamını belirlemek için araştırmalarını sürdürüyor. Durumu polise de bildirdik” dedi. Şirketin sızıntının fark edilmesinin ardından müşterilerini de bilgilendirdiği belirtiliyor.

Ele geçirilmesi çok kolay

Ele geçirilmesi çok kolay

Hacker saldırısından sorumlu olan isimlerden Tillie Kottmann, Bloomberg’e yaptığı açıklamada amaçlarının izleme sistemlerinin ne kadar yaygın olduğunu ve ele geçirilmesinin ne kadar kolay olduğunu göstermek olduğunu söyledi. Hacker grubunun paylaştığı görüntüler arasında, Tesla tesisi, Madison County Cezaevi, Florida'daki Halifax Health hastanesindeki görevlilerin bir hastayı bağlaması, bir polis karakolundaki sorgulama anları bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Nemo

woow

Ethanos

What the...