Tesadüfen Bulunan Taşkuyusu Mağarası Turizme Açıldı

-

Mersin'de tesadüfen bulunan mağara restorasyonu yapılarak ziyarete açıldı.

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde 2006 yılında yol çalışmaları sırasında tesadüfen ortaya çıkarılan Taşkuyu Mağarası, belediye tarafından restorasyonu yapıldıktan sonra ziyarete açıldı. 

Eshab-ı Kehf'in eteklerindeki Taşkuyu Mahallesi'ndeki mağaranın açılış törenine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Belediye Başkanı Can, Tarsus'un düşman işgalinden kurtuluşunun 93'ncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında kente bir turizm değerini kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Taşkuyu Mağarasının Türkiye 'de bulunan mağaraların dışında ayrı cazibesi olduğunu kaydeden Can, "Taşkuyu Mağarasının büyük bir kesimi, yoğun damlataş oluşumları ile kaplıdır. Buna karşılık duvarlarda perde ve duvar damlataşları, tabanda ise örtü damlataşları ile damlataş havuzları gelişmiştir. Proje kapsamında mağaranın turizme açılması için merdivenler, yürüyüş platformları, seyir platformları, aydınlatma ve tanıtım levhaları yapıldı. Proje 551 bin liraya mal oldu" dedi.

TESADÜFEN BULUNDU

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da, Tarsus'un 10 bin yıllık geçmişiyle, medeniyetlere ev sahipliği yapan önemli kent olduğunu söyledi. Tarsus geçmişinin çok eskilere dayandığını vurgulayan Kocamaz, "Bu mağara tesadüfen yol yapma çalışmalarında ortaya çıkmış bir mağaradır. İlk geldiğimizde yer altında sürünerek elimizde lambalarla dolaşmıştık bu mağarayı. O gün ahdettik, içerisindeki güzellikleri gördük, vatandaşlarımızda görsün turizme katkı sağlasın düşüncesiyle burada bir dizi çalışmalar başlattık ve bugünkü durumuna geldi" diye konuştu. 

Tarsus Kaymakamı Hasan Göç ise mağaranın ilçe turizmi için büyük katkılar sağlayacağını söyledi. Konuşmaların ardından mağaranın açılışı yapıldı. 

  • DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Mersindizi
Görüş Bildir